Bitcoin Hash Rate’i Yeni Bir Rekor Kırdı! Bitcoin İçin Anlamı Ne?

0
339

Glassnode’dan alınan verilere göre, Bitcoin hash rate’i tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Hash rate, Bitcoin blockchain işlem gücünü ölçen bir metriktir. Merkezi olmayan sistemin bütünlüğünün var olması için, karmaşık matematiksel hesaplamaların hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bitcoin çıkarılırken, doğrulanmış işlem bloklarına yeni bir hash verilir ve Blockchain’e eklenir. Özetle Bitcoin ağındaki tüm cihazların toplamının sahip olduğu matematiksel işlem gücüne hash rate denir.

Hash oranı, geçen ay ki seviyesi olan 129 EH/s’den saniyede 140 exahash’ın (EH/s) üzerine çıktı.

Ocak 2020’nin ilk haftasında 105 EH/s ile başladıktan sonra Bitcoin hash rate’i için iyi bir yıl oldu. Bununla birlikte, hash oranının 95 EH/s ve 91’in altına düştüğü iki önemli tarih var. Bunlar 16 Mart 2020 ve 4 Mayıs 2020.

Bu Bitcoin Fiyatı İçin Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin hash rate’in artması, aslında dolaylı olarak Bitcoin madenciliğine gösterilen ilginin arttığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte, Bitcoin hash rate’i arttığında, her zaman bir fiyat artışının gelip gelmeyeceği konuşuluyor. Bunun nedeni, madencilerin artan hash rate’i, yenilerini çıkarmak yerine kripto paralara tutunarak tepki verecekleri beklentisi olmasıdır. Bu da Bitcoin üzerinde baskı oluşturarak kripto para biriminin fiyatının artmasına neden olabilir.

Ancak, bu korelasyon her zaman geçerli olmuyor. BitInfoCharts’tan alınan bu grafik, hash oranındaki küçük değişikliğe rağmen Bitcoin fiyatının yükselip düşebileceğini gösteriyor. Blockchain Araştırma Laboratuvarı’nın kurucu ortağı Ingo Fiedler, piyasa duyarlılığı ve madenci rekabeti gibi diğer yönlerin de Bitcoin’in hash oranı üzerinde etkisi olabileceğini söyledi.

Bu artış, blockchain güvenliği için iyi bir haber. Bitcoin hash rate’i ne kadar yüksekse, blockchain o kadar güvenli hale gelir. Biri blockchain zarar vermeye veya saldırmaya çalışırsa, dünyadaki hash rate’in en az %51’ini kontrol etmesi gerekir ve bu, hash rate arttıkça, imkansız hale gelir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın