Eylül 18, 2023

Bitcoin Hakimiyeti Yükselmeye Devam Ediyor: Altcoin’ler Kan Kaybediyor!


Bitcoin, kripto para piyasasındaki hakimiyetini yeniden kazanmayı başardı. Son yükselişle birlikte hakimiyet oranı %50’yi geçti.

26.684 dolardan işlem gören BTC, yaklaşık 520 milyar dolarlık piyasa değeriyle toplam kripto para piyasası değerinin yarısını oluşturuyor. Bu dönüm noktası, altcoin’lerin durgunluk ya da düşüş yaşadığı bir döneme denk geldiği için özellikle önemlidir. Hakimiyetini yeniden kazanmasına rağmen BTC, Haziran ayındaki en yüksek seviyesine kıyasla %4,5 ve Ocak 2022’deki zirvesine kıyasla %22,5 değer kaybetti.

Ethereum, BNB ve XRP gibi altcoinler Bitcoin’e kıyasla performans açısından geride kalıyor. En yakın rakibi olan Ethereum şu anda 1,632 dolardan işlem görürken, son bir haftada pek bir hareketlilik kaydetmedi. Diğer altcoinlerde de benzer eğilimler görülüyor; BNB hafta boyunca sadece %2,4 artarken, XRP %0,4 geriledi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Toncoin gibi daha az bilinen bazı varlıklar oldukça hareketli günler geçirdi ancak bunlar piyasanın çok daha küçük bir dilimini temsil etmekte. Altcoin’lerin düşük performansı Bitcoin’in piyasa hakimiyetindeki son artışa katkıda bulunan önemli bir detay.

BTC’nin piyasa hakimiyetini yeniden kazanması, ayı piyasaları sırasında yükselme eğilimi de dahil olmak üzere tarihsel eğilimlerle uyumlu. Kripto para birimi, yatırımcılar için bir tür dijital “güvenli liman” görevi görerek düşüş iklimlerinde sık sık zemin kazanmıştır. Mevcut yükseliş eğilimine rağmen, Bitcoin’in hakimiyetinin hem Haziran ayındaki %52’lik en yüksek seviyesinden hem de Aralık 2020’de ulaştığı %73’lük boğa piyasası zirvesinden düşük olduğu için hala zirve seviyelerinden uzak olduğunu belirtmek çok önemlidir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?