Bitcoin Google Aramaları COVID-19 Öncesi Seviyelere Düştü!

Bitcoin, 10.000 doların üzerine çıkmaya devam ediyor. Fakat volatilite eksikliği, daha az ilgi ve Google arama hacmi düşüşüyle sonuçlandı.

Bitcoin, son iki aydır çoğunlukla beş haneli bölgede işlem görmesine rağmen, varlığa yönelik yatırımcı ilgisi düşüyor gibi görünüyor. Google Trendler’den alınan veriler, “Bitcoin” aramalarının Mart 2020’de COVID-19 krizinin ortaya çıkmasından bu yana en düşük seviyelerde olduğunu ortaya koyuyor.

Bitcoin ve Google Trends

Google aramaları genel olarak belirli bir varlığın perakende ilgisini temsil eder ve gelişimiyle ilgili önemli bir olay olduğunda artış gösterir. Kripto para sektöründe, her iki yönde de oldukça değişken fiyat hareketleri nedeniyle değişme olasılığı daha yüksektir.

Bu nedenle, 2020’nin başında BTC değerinin arttığı sırada Bitcoin’e olan ilginin artması sürpriz olmadı. COVID-19 salgınının en yoğun günlerinde, Bitcoin’in bir günde %50 düştüğü zaman, Google’daki aramalar arttı. Durum önümüzdeki birkaç ay içinde sakinleşirken, BTC hızla iyileşti. Ancak Google trendleri, Nisan ayı sonlarında ve özellikle Mayıs ayı başlarında bir artış daha gösterdi. Bu ilgi artışı bekleniyordu, çünkü; Mayıs ayında Bitcoin halving etkinliği gerçekleşti.

Halving’in ardından, BTC Temmuz ayı sonlarında değeri yükselene kadar ilgi bir kez daha keskin bir şekilde düştü. Bitcoin 10.000 doların üzerine çıkarken ve 2020’nin en yüksek seviyesi 12.000 dolara ulaşırken, Google aramaları da kayda değer bir artış yaşadı.

Volatil fiyat hareketlerinin yaşandığı o günlerden bu yana, Bitcoin makro ölçekte nispeten sakin bir performans sergiledi ve bunun sonucunda varlığa olan ilgi azaldı. Görünüşe göre perakende yatırımcılar daha küçük fiyat gelişmeleri sırasında BTC araması yapmaya çok yakın değiller.

Sonuç olarak, Google trend verileri, dünya çapında Bitcoin’e olan ilginin genel olarak azaldığını gösteriyor. Aslında, COVID-19 salgını patlak vermeden önce yani Mart başından bu yana en düşük noktasında. O dönemden sonra gerçekleşen birkaç yükselişten biri Eylül başında yaşandı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, BTC’nin 12.000 dolardan 10.000 doların altına düşmesiyle aynı zamana denk geldi.

Makro ölçekte, Google’ın Bitcoin aramalarının hala 2017’nin en yüksek seviyelerinden çok uzak olduğunu belirtmekte fayda var.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.