Mart 22, 2024

Bitcoin Geri Çekiliyor: Halving Etkinliği Yaklaşırken Yatırımcılar Ne Beklemeli?

Kripto para piyasalarının önde gelen analistlerinden biri, yaklaşmakta olan Bitcoin halving etkinliğinin öncesinde endişe verici bir uyarıda bulundu. Analist Rekt Capital, madencilerin ödüllerinin yarıya indirileceği bu kritik dönemde Bitcoin’in daha da geri çekilebileceğini iddia etti.

Rekt Capital, geçmiş verilere dayanarak, lider kripto paranın %20 ile %40 arasında düzeltmelerin yaşandığı “tehlikeli bölgeye” girdiğini belirtti. Rekt Capital’in verdiği bilgilere göre, Bitcoin tarihsel olarak halving’den yaklaşık 14-28 gün önce geri çekilmeler yaşamıştır. Şu an itibariyle BTC, halving’e 26 gün kala neredeyse %18 oranında geri çekilmiş durumda. Ancak, bu geri çekilmenin ne kadar derin olacağına dair kesin bir tahminde bulunmak zor.

“Bitcoin resmi olarak halving öncesi tarihi geri çekilmelerin başladığı ‘tehlikeli bölgeye’ (turuncu) girdiğinden bu yana iki gün geçti. Tarihsel olarak Bitcoin, halving’den 14-28 gün önce halving öncesi geri çekilmeler gerçekleştirdi. Şu anda BTC halving’e yaklaşık 26 gün kaldı ve geçen haftadan bu yana toplamda neredeyse %18 oranında geri çekildi.

Geri çekilme tabanına ulaşıp ulaşmadığıhenüz belirsiz. Ancak net olan şu ki: Bitcoin yakın zamanda ‘tehlikeli bölge’ zaman penceresine girdi. Teknik olarak ek olumsuzluklar için hala yer var.”

Bitcoin halving döngüleri

Rekt Capital, Bitcoin için geçmiş döngülerdeki benzerliklerin dikkat çekici olduğunu vurguluyor. Bu benzerlikler, halving öncesindeki geri çekilme sürelerinde özellikle önemli hale geliyor. 2016’da Bitcoin, halving öncesinde geri çekilmeyi yaklaşık olarak 28 gün önce yaşamıştı. Şaşırtıcı bir şekilde, 2024’te ise bu geri çekilme süresi yaklaşık olarak 32 gün önce başladı.

Özellikle ilginç olan nokta ise, her iki dönemde de (2016 ve 2024) Bitcoin’in geri çekilme sürecine girdiğinde uzun aşağı yönlü fitiller oluşturması. Ancak, bu seferki fark, 2016’daki gibi güçlü ve uzun vadeli bir düşüş yerine kısa süreli bir tepki olmasıdır. Analist bu durumun Bitcoin’in mevcut yüksek seviyelerini korumasının kritik önem taşıdığını vurguluyor.

Bitcoin 2016 yılı ve 2024 yılı fiyat benzerlikleri

Rekt Capital ayrıca Bitcoin’in mevcut boğa piyasası döngüsünün zirvesine ne zaman ulaşabileceğini de tahmin ediyor.

“Bitcoin bu boğa piyasasında ne zaman zirveye çıkabilir? Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdıktan 266-315 gün sonra boğa piyasasının zirvesini gerçekleştirme eğiliminde. Bitcoin geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdı. Bir sonraki boğa piyasası zirvesi böylece 266-315 gün içinde gerçekleşebilir. Bu, Kasım 2024’ün sonu veya Ocak 2025’in sonuna tekabül ediyor.”

Ancak analist, tarihsel olarak Bitcoin’in her döngüde zirvelere ulaşmasının daha uzun sürdüğünü ve bunun da mevcut boğa piyasasının zirvesini Aralık 2024’e veya Şubat 2025 ortasına kadar itebileceğini söylüyor.

“Tarihsel olarak, Bitcoin’in eski tüm zamanların en yüksek seviyelerinin ötesinde geçirdiği günlerin miktarı yaklaşık 14 gün artarak 35 güne çıktı…

Başlangıçtaki boğa piyasası zirve aralığı olan 266-315 güne 14-35 gün eklersek toplam 280-350 güne çıkar. Bu da Bitcoin boğa piyasasının zirvesini Aralık 2024 ortasına veya Şubat 2025 ortasına kadar itebilir.”

Bitcoin zirveye ne zaman ulaşacak?

Sonuç olarak, Bitcoin’in geleceği hakkında kesin bir tahminde bulunmak zor olsa da, yatırımcılar ve analistler bu benzerlikleri dikkate alarak dengeli bir yaklaşım benimsemelidirler. Geçmiş verilere dayanarak stratejiler oluştururken aynı zamanda güncel piyasa koşullarını da göz önünde bulundurmak önemlidir.

Güncel piyasa hareketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?