Şubat 16, 2024

Bitcoin Gerçekleşen Fiyatı Yeni Rekora İmza Atarak Dikkat Çekti!


Bitcoin, on-chain analizlerde önemli bir kilometre taşına ulaştı. Glassnode’un raporuna göre, 14 Şubat 2024’te BTC’nin Gerçekleşen Fiyatı %1,5 artışla 23.230 dolara yükseldi. Bu, dolaşımdaki her BTC için ödenen ortalama fiyatın rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Gerçekleşen Fiyat, bir kripto paranın blok zincirinde son işlem gördüğü fiyatın, işlem büyüklüğüyle çarpılması ve toplam arza bölünmesiyle hesaplanır. Bu, piyasa fiyatından farklı olarak, Bitcoin yatırımcılarının toplam maliyetini ve varlığa olan güvenini yansıtır.

Son 155 gün içinde Bitcoin’lerini hareket ettiren kısa vadeli yatırımcıların, ortalama alım fiyatlarının %12,5 artarak 52.800 dolara çıkmasıyla Gerçekleşen Fiyat artışı kaçınılmaz oldu. Bu durum, BTC’nin piyasa değerinin ilk kez 1 trilyon doları aşmasıyla aynı döneme denk geldi. Glassnode, bu dönemde kısa vadeli yatırımcıların 400.000 coin ekleyerek kar realizasyonu yapmış olabileceklerini belirtiyor.

Uzun vadeli ve kısa vadeli yatırımcıların davranışlarındaki fark, “Realized Cap HODL” Waves grafiğinde görülebilir. Bu grafik, uzun vadeli yatırımcıların elindeki payın %86’dan %82’ye düştüğünü, kısa vadeli yatırımcılarınki ise %14’ten %18’e yükseldiğini gösteriyor. Bu, yüksek fiyatlarda uzun vadeli yatırımcıların kısa vadeli yatırımcılara satış yaptığının bir işareti olabilir.

Ancak, bu, uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin’e olan inancını kaybettiği anlamına gelmez. Uzun vadeli yatırımcılar piyasa koşullarını değerlendirerek portföylerini yeniden düzenleyebilir veya karlarını realize edebilir. Kısa vadeli yatırımcılar ise Bitcoin’in geleceğine dair iyimser olabilir ve yatırımlarını artırmaya istekli olabilirler. Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar (NUPL) metriği, piyasanın genel olarak karlı olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak, Bitcoin’in Gerçekleşen Fiyatındaki artış ve yatırımcı davranışlarındaki bu farklılıklar, piyasanın sağlıklı ve dinamik olduğunu işaret ediyor. Bitcoin’in gelişimi, katılımcıların çeşitli stratejileri ve beklentileri ile zincir üzeri ölçümlerin karmaşıklığını ve çeşitliliğini yansıtıyor.

Kaynak : AZCoin News

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?