Şubat 27, 2024

Bitcoin Fiyatının Güçlü Yükselişi ve Potansiyel Düzeltme: Sırada Ne Var?

Bitcoin, potansiyel bir düzeltme aşamasına işaret eden birkaç düşüş sinyalini kırmayı başardı ve güçlü bir şekilde yükselmeye başladı.

Bu uyarılara rağmen fiyat, birkaç ay boyunca devam eden önemli bir direnç seviyesini aşarak piyasada güçlü bir alıcı varlığına ve mevcut eğilimin devam etme potansiyeline işaret etti.

Günlük grafiğin analizi ise Bitcoin’in sürekli yükseliş eğiliminin altı çizilerek alıcı cephesindeki güçlü hareketi kanıtlıyor. Son fiyat hareketleri, piyasa katılımcıları arasındaki güçlü güveni yansıtıyor ve kripto para birimini çok sayıda kritik ve psikolojik direnç seviyesini geçmeye itiyor.

Özellikle, artan alım baskısı ve güçlü yükseliş ivmesi, fiyatı, daha önce yükseliş ilerlemeleri için zorlu bir engel olan çok aylık yükselen kanalın üst sınırının üzerine çıkardı.

Bu atılım, kısa süreli bir sıkışma olayını tetikleyerek birtakım satın alma-durdurma emrini harekete geçirdi. Sonuç olarak, ihlal edilen trend çizgisine doğru bir geri çekilme yaşanması halinde, fiyatın yükseliş ivmesini genişleterek 58.000 dolarlık önemli direnç bölgesini hedeflemesi bekleniyor.

4 saatlik grafik ise 52.000 dolarlık kilit direnç seviyesinin yakınında bir süre durgun fiyat hareketi gözlemlenebilir ve ardından bu direnci kararlı bir şekilde aşan yükseliş momentumunda ani bir artış görülür. Bu hızlı yükseliş, piyasa katılımcıları arasında yükseliş eğiliminin hakim olduğunu ve birçoğunun 2024 yılı boyunca Bitcoin’in değerinde daha fazla artış beklediğini gösteriyor.

Bununla birlikte, fiyat 4 saatlik zaman diliminde yükselen çok aylık kanalın üst sınırına yaklaştığından ve Bitcoin alıcıları için kritik bir bariyer görevi gördüğünden dikkatli olunması gerekmektedir. Yükseliş momentumundaki son ivme göz önüne alındığında, kısa vadede küçük bir düzeltme olası görünmekte ve potansiyel olarak 52.000 dolar seviyesine doğru bir geri çekilmeye yol açmaktadır.

Genel olarak, Bitcoin için mevcut görünüm, küçük düzeltmeler olasılığına rağmen yükseliş eğilimini koruyor.

Bu grafik, Bitcoin’leri elde tutma sürelerine bağlı olarak ortalama alış fiyatı hakkında değerli bilgiler sunan Gerçekleşen Fiyat – UTXO Yaş Bantları göstergesini göstermektedir.

Bu göstergeden elde edilen son veriler, son döngünün boğa rallisi sırasında yatırım yapan kohortların ortalama alım fiyatının, özellikle ortalama alım fiyatı 48.800 dolar olan 2-3 yıllık sahipler arasında önceki seviyeleri önemli ölçüde aştığını ortaya koyuyor. İlginç bir şekilde, bu grup aynı zamanda %24 ile Gerçekleşen Sermayenin (yüzde olarak) en büyük payına sahiptir.

Özünde, önceki döngünün boğa rallisi sırasında elde tutmaya başlayan yatırımcılar, özellikle de 2-3 yıllık gruptakiler, önemli bir direnç fiyat seviyesi oluşturdu. Ancak, Bitcoin’in fiyatının 57.000 dolara yükselmesiyle birlikte, geriye kalan tek direnç seviyesinin son döngünün zirvesi olan 70.000 dolar olduğu görülüyor.

İleriye bakıldığında, ABD’li kurumsal yatırımcılardan gelen alım baskısının, özellikle spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle daha da güçlenmesi bekleniyor. Öngörülemeyen makroekonomik veya kripto para birimine özgü faktörlerin tetiklediği bir piyasa düşüşü olsa bile, Bitcoin’in dayanıklılığı, herhangi bir fiyat düşüşünün sıkıştırılmış bir yayın geri tepmesine benzer şekilde geçici olacağını göstermektedir.

Kaynak : CryptoPotato
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?