Kasım 14, 2020

Bitcoin Fiyatının Artmasıyla Satış Baskısı Gelebilir Mi?


12 Kasım’da Bitcoin, 2017 rallisinden bu yana ziyaret etmediği 16.000 dolar seviyesini geçti. Sonrasında 15.600 dolara düşmesine rağmen, kripto para hızla toparlandı ve 16.000 doların üzerinde bir direnç gösterdi. Bitcoin’in yeni zirvesi, piyasa duyarlılığında aşırı iyimserliğe yol açıyor ve Bitcoin’in korku ve açgözlülük endeksi, aşırı açgözlülüğü gösteren 89’a yükseldi.

16.000 dolar’lık güçlü direncin kırılması, 20.000 dolar fiyatına doğru ilk adım olarak düşünebiliriz. Fakat bir diğer önemli nokta ise, 16.000 dolar’ı kâr elde etmek için iyi bir yer olarak düşünebilecek balinaların, BTC satışı yapma ihtimali.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’ya göre, balinalar büyük borsalara daha fazla BTC taşımak için hızlarını arttırdılar. Bu durum balinaların BTC’lerini satmaya hazır olduklarını gösteriyor. Şu anda, Exchange Whale Ration (Borsa Balina Oranı), potansiyel bir düzeltmeyi öngören bir sayı olan %85’te geziniyor. Balina olarak tanımlanan, yüksek net değerli ve elinde yüklü miktarda Bitcoin bulunduran yatırımcıların, yüksek likidite zamanlarında satış yapmayı tercih ettiklerini söyleyebiliriz.

Bir başka yakın tehlike, türev piyasasında oldukça dengesizlik gösteren uzun ve kısa pozisyonlar olabilir. DataMish.com’un verilerine göre, uzun pozisyonlar toplam açık pozisyonların yaklaşık %76’sını işgal ediyor.

Bitcoin bir düzeltme yaparsa, uzun pozisyondaki tüccarlar kendilerini büyük ve uzun bir tasfiye içinde bulabilirler. Benzer bir senaryo Mart 2020’de, 3 bin dolara ani bir fiyat düşüşü yaşandığında uzun pozisyondaki tüccarlar arasında kan gölüne neden olduğunda gerçekleşti.

Bununla birlikte, Bitcoin 15.000 doları destek bölgesine çevirdiğinden önemli bir geri çekilme olasılığı düşük görünüyor. Pazar, balinaların artan satış faaliyetlerini kaydetmiş olsa da, uzun vadeli yatırımcılar satın almaya ve tutmaya devam ediyor. Yani potansiyel bir satış baskısı olsa da, Bitcoin için yeniz zirveler öngören analistler de var.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?