Bitcoin Fiyatında Aşağı Yönlü Bir Düzeltme Yaşanabilir Mi?

Bitcoin dün neredeyse üç yılın en yüksek seviyesine çıkan destansı hareketinden bu yana, 17.600 dolar bölgesindeki mevcut fiyatına doğru %4 oranında geriledi. Bitcoin buradaki konumunu sağlamlaştırıyor gibi görünüyor, bu yüzden başka bir yukarı yönlü hareket yakın olabilir. Diğer taraftan, fiyatta geri çekilme yaşanıp yaşanmayacağı da yatırımcıların merak ettiği konular arasında.

Bitcoin’e Dair Düzeltme Senaryoları

Popüler analistlerden Peter Brandt, Kasım ayının başından bu yana %30 oranında muazzam bir değer kazanan ve şimdiye kadarki en yüksek piyasa değerine ulaşan Bitcoin için, geri çekilme olasılıklarına dair fikirlerini dile getirdi. 2015-2017 arasındaki son boğa piyasasında ortalama %37’lik düşüşle dokuz önemli düzeltme olduğunu belirtti.

“2015-2017 arasındaki boğa piyasasında BTC fiyatı 9 defa düzeltme gördü. Tepeden dibe yüzde 37 oranında azaldı, tüm zamanların en yüksek iki seviyesi arasındaki mesafe 14 haftaydı. Eylül ayından bu yana ise sadece yüzde 10 düzeltme yaşandı.”

Mevcut döngünün sonuncusu, BTC’nin 12 bin doların hemen altından dört gün içinde 10 bin doların biraz üzerine düştüğü Eylül ayı başlarında oldu. Yaklaşık %15’lik düzeltme, önceki döngülerden beklenen ortalamanın yarısından daha azdı. Mevcut seviyelerden %37’lik bir geri çekilme, BTC fiyatlarını yaklaşık 11.200 dolar’a geri gönderecektir, ancak bu fiyatın yine de Bitcoin’in bu yılın başındaki fiyatından %55 daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca, Grayscale gibi kurumsal fonların genellikle volatilite azaltan varlığa yüklendiği gerçeğinden dolayı, bu piyasa döngüsü sırasında geri çekilmelerin o kadar şiddetli olmayacağı görüşü de var.

Stok akış modelinin sahibi analist “PlanB” ise, içinde bulunduğumuz durumun önceki boğa piyasalarından farklı olacağını belirtti. Analiste göre bugün işlem gören çoğu Bitcoin’in doğrudan depolamaya gidecek ve bir daha asla gün ışığı göremeyecek. Çünkü, içinde bulunduğumuz dönemde  Bitcoin alıcıları uzun vadeli vizyona sahip ve gücü elinde tutan profesyoneller.

Son olarak Bitcoin, son iki günde üç kez 50 saatlik hareketli ortalamaya düştü ancak şu anda bu seviyenin üzerinde konsolide oluyor. Daha büyük bir geri çekilme de, kısa vadede yaklaşık 16.700 dolar seviyesindeki destekle karşılaşabilir ve 50 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 14.000 dolar’a büyük bir düzeltme olabilir. Artan yönde ise, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolar’a kadar önemli direnç seviyelerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.