Bitcoin Fiyatı Yükselirken, Balinalar BTC Biriktirmeye Devam Ediyor!

Kripto para piyasası kurumsal yatırımcı ilgisinde ivme görmeye devam ederken, Bitcoin (BTC) 52.000 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bununla birlikte güncel veriler, Bitcoin (BTC) tutan balinalarının sayısının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. BTC fiyatının 50.000 dolar’ın üzerinde kaldığı göz önünde bulundurulursa, söz konusu gelişme yükseliş sinyali olarak değerlendirilebilir.

Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere, balinalar boğa piyasası devam ederken aktif olarak Bitcoin biriktirmeye devam ediyor.

Bunun tersi bir durumda, yani balinaların kar elde etmek için Bitcoin’lerini sattığı bir senaryoda, fiyat ciddi bir düşüş yaşayabilir. Fakat on-chain verilerin gösterdiği gibi balinalar biriktirmeye devam ettiğinde, uzun bir yükselişin temeli güçlenir.

Verileri sağlayan Glassnode’daki analistler, şu anda 1 milyon doların üzerinde Bitcoin tutan 94.000 BTC adresi olduğunu açıkladı.

Glassnode’un yanında, balina aktivitesini izleyen bir veri analizi platformu olan Whalemap’teki araştırmacılar da benzer bir eğilimi fark ettiler. Araştırmacılar, önceki boğa döngüleri sırasında 1.000 ila 10.000 BTC tutan adres sayısının azaldığını belirttiler. Ancak son boğa döngüsünde, balina sayısı gözle görülür şekilde arttı.

Bitcoin’in mevcut yükselişinin devam etmesi için gereken koşullar sağlanmış gibi görünüyor: balinalar satın alıyor, ticaret hacmi genel olarak artıyor ve Bitcoin’e büyük bir kurumsal ilgi var.

Bununla birlikte, piyasada büyük bir risk de var ve bu da aşırı kaldıraçlı vadeli işlemler piyasası. 18 Şubat itibariyle, hem Bitcoin hem de Ethereum için vadeli işlem fonlama oranı %0.15’i aştı. Kripto para birimleri için normal fonlama oranı %0.01 civarındadır. Fonlama oranının yükselmesi, piyasanın çoğunluğunun satın aldığına veya long pozisyonda olduğuna işaret eder. Problem, Bitcoin veya Ethereum (ETH) küçük bir düşüş gördüğünde ortaya çıkar. Piyasa yüksek oranda kaldıraçlı olduğundan, yoğun bir gerilemeye neden olabilir ve bu da genellikle dik bir düzeltmeyle sonuçlanır.

Yüksek fonlama oranları nedeniyle yakın vadede düzeltme olasılığı yüksek seyrediyor. Kripto piyasasının hafta sonları sık sık düzeltmeler gördüğünü düşünürsek, BTC ve ETH’nin yükselen piyasa yapısına rağmen önümüzdeki birkaç gün içinde gerileme olasılığı devam ediyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.