Bitcoin Fiyatı Toparlanıyor mu? Büyük Yatırımcılar Piyasada!

BlackRock’un IBIT Bitcoin ETF’si, son iki gün içinde 5.000'in üzerinde BTC satın alarak 300 milyon doların üzerinde giriş gördü.


BlackRock’un IBIT Bitcoin ETF’si, son iki gün içinde 5.000’in üzerinde BTC satın alarak 300 milyon doların üzerinde giriş gördü. Bu stratejik hamle, BTC fiyatlarındaki son düşüşten faydalanarak yatırımcı ilgisinin ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Aynı dönemde Grayscale’in GBTC’si ise 37 milyon dolarlık çıkış yaşadı. Mt. Gox geri ödemeleri ve bir Alman devlet kuruluşu gibi kaynaklardan gelen satış baskılarına rağmen, kurumsal yatırımcılar bunu büyük bir alım fırsatı olarak görüyor.

Tarihsel olarak, Temmuz ayı kripto para piyasası için ortalama %9 getiri sağlıyor ve trader’lar, bu yükseliş trendinin devam edeceği konusunda iyimser. ABD spot Bitcoin ETF’leri, toplamda 214 milyon dolarlık önemli girişler kaydetti ve BlackRock’un IBIT’si bu alanda liderliği üstlendi. BlackRock’un IBIT’si, tek bir günde 2.134 BTC ekleyerek 121 milyon dolarlık giriş kaydetti.

Bir gün önce ise fiyatların 53.500 dolara düşmesiyle 187 milyon dolarlık girişle 3.300’den fazla BTC aldı. Bu, ABD BTC ETF’leri için üç haftalık en yüksek giriş anlamına geliyor. Fidelity’nin FBTC’si de 90,95 milyon dolarlık net girişle onu yakından takip ederken, Grayscale’in GBTC’si 37,5 milyon dolarlık çıkış yaşadı.

Geçen hafta %10,92’lik bir düzeltmeye rağmen, Bitcoin üç gün içinde %5,91’lik bir yükselişle toparlandı ve şu anda 59.195 dolardan işlem görüyor. Bitcoin ETF’leri için kümülatif net giriş, BTC’nin piyasa değerinin %4,45’ini temsil eden 15,27 milyar dolara ulaştı.

Bu yenilenen yatırımcı güveni, Bitcoin için yaklaşan bir boğa koşusunun habercisi olabilir. BTC fiyatlarının dört ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından, Bitcoin ETF hisseleri toparlanarak son iki günde %2-5 oranında artış gösterdi. Salı günü, IBIT hisseleri %2,49 yükselerek 32,96’ya ulaştı. Ay boyunca %17 indirimle işlem görmesine rağmen, IBIT hisseleri yıl başından bu yana %23,77 değer kazandı. Diğer ABD spot BTC ETF’leri de benzer toparlanma eğilimleri gösterdi.

Bitcoin için kümülatif net giriş, güçlü kurumsal ilgiyi ve piyasa dalgalanmaları karşısında BTC’nin değerine olası desteği gösteren 15 milyar dolara ulaştı.

Kaynak : Coinpedia

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?