Nisan 2, 2024

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor: İşte Riski Tetikleyen Üç Neden!

Bitcoin fiyatının yakın zamanda yaşadığı ani çöküş ve güçlü likidasyonlar birçok yatırımcıyı şok etti. Bunun altında yatan nedenler hakkında sorular sorulmasına yol açtı. Peki ani düşüşün nedenleri ne olabilir?

Yüksek Fonlama ve Açık İlgi

Bunlardan ilki Bitcoin ekosistemindeki fonlama ve açık faiz seviyeleri gibi görünüyor. Finansman ölçütleri ve açık faiz yüksek olduğunda, kaldıraçlı pozisyonların çoğaldığı anlamına geliyor ve bu da BTC!yi fiyat manipülasyonuna karşı savunmasız bırakır. Balinalar ya da büyük BTC sahipleri bu durumdan faydalanarak ellerindeki varlıkları satarak fiyat düşüşünü tetikleyebilir.

Balina eylemi daha sonra Bitcoin’in tüm ağının yalnızca son bir saat içinde toplam 157 milyon dolarlık bir likidasyona tanık olmasına yol açtı ve uzun emirlerin toplamı 144 milyon dolar oldu.

Grayscale’den Gerçekleşen Bitcoin Çıkışları

İkinci neden ise Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) varlıklarında kaydedilen çıkışlar. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin ETF’lerine yatırım yapması için popüler bir yatırım aracı olan GBTC’ye olan talep azaldı. Bu büyük GBTC çıkışları, şu anda 66.608 dolar civarında işlem gören BTC fiyatındaki düşüşü tetiklemiş olabilir. Ethereum da kayda değer bir düşüş yaşadı ve istikrar kazanmadan önce kısa süreliğine 3.319 dolara düştü. Fiyatlardaki keskin düşüş, kripto piyasasında yaygın likidasyonlarla sonuçlandı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere üçüncüsü, Bitcoin’in tarihsel kalıpları, özellikle de yarılanma olaylarından önce fiyat düzeltmeleri yaşama eğilimi. Bitcoin’in yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşen yarılanması bu ay, 18 Nisan’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak : Coinpedia
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?