Şubat 15, 2024

Bitcoin Fiyatı Japonya’da Tarihi Zirvede: Neden Böyle Oldu?


Bitcoin (BTC) fiyatı Japonya’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve fiyatı 7,819,90 Yen’e yükseldi.

Fiyattaki bu güçlü artış, yenin dolar karşısında son 33 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve para biriminin zayıflığı nedeniyle yabancı turizmdeki artış da dahil olmak üzere daha geniş bir ekonomik değişimle birlikte gerçekleşti.

Analistler Bitcoin’in fiyatındaki bu artışı Japonya’nın ekonomi politikaları, küresel piyasa eğilimleri ve Asya-Pasifik bölgesinde dijital para birimlerinin giderek daha fazla benimsenmesi gibi faktörlerin bir araya gelmesine bağlıyor.

Japon Yeni dolar karşısında son 33 yılın en düşük seviyesine gerileyerek ülke içinde endişe ve fırsatların bir arada sunmaya başladı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Japon Yeni’nin düşüşü, ABD Merkez Bankası’nın erken bir faiz indirimine gitme umutlarını azaltan beklenenden güçlü ABD enflasyon verileriyle hızlandı. Sonuç olarak yen, Japonya’nın üst düzey para birimi yetkililerinin önemli sözlü müdahalelerine yol açan bir hareketle dolar başına 150 Yen’i geçerek zayıfladı.

Bu ekonomik arka plan yalnızca geleneksel finans piyasalarını etkilemekle kalmadı, aynı zamanda Japonya’daki dijital para birimlerinin değerlenmesinde de önemli bir rol oynadı ve Bitcoin’i değer kaybeden yenden kaçmak isteyen yatırımcılar için cazip bir varlık haline getirdi.

Japonya’daki Ekonomik Belirsizlik Bitcoin Fiyatına Güç Sağlıyor

Bitcoin’in güçlü performansı sadece Japonya özelinde gerçekleşmedi, BTC’nin küresel performansı da bu artışa destek sağladı. Kripto para birimi şu anda küresel olarak 52.000 $’ın üzerinde işlem görüyor ve QCP tarafından Mart ayı sonuna kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu yükseliş görünümü, küresel likidite dijital varlıklara doğru kayarken Bitcoin’e yönelik güçlü bir talebe işaret eden BTC spot Borsa Yatırım Fonlarına (ETF’ler) yönelik önemli girişlerle desteklenmektedir.

Yen’in düşüşüyle örneklenen geleneksel finansal sistem ile gelişen kripto para piyasası arasındaki zıtlık, ekonomik belirsizliğin ortasında yatırım stratejilerinde artan çeşitliliğin altını çiziyor.

Kaynak : U.Today

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?