Kasım 6, 2020

Bitcoin Fiyatı İçin Yeni Bir Tarihi Rekor Gelebilir Mi?

Bitcoin Aralık 2017’de, 24 saat içinde 1.500 dolardan fazla değer kazandı. 6 Kasım 2020’de de aynı durum tekrar etti. Bilindiği üzere 2017 yılı Bitcoin’in tarihi rekor kırarak 20 bin dolar ulaştığı yıl. Bu veriler ışığında akıllara aynı soru geliyor: Hikaye kendini tekrar mı ediyor?

Bitcoin’in en önemli yeşil şamdanı 7 Aralık 2017’de, tüccarların güne 14.090 dolardan başlayıp token’ı 24 saat içinde 17.390 dolara itmesiyle gerçekleşti. Yatırımcıların bugün yaşadığı bir olayla, bir yükseliş şamdanı 15.900 dolar sınırını ilk kez kırdı.

7 Aralık 2017, BTC’nin bir balon olduğunu iddia edenler için mükemmel bir argüman olarak hatırlanabilir, çünkü token o gün 19.697 dolar’lık bir seviyeye ulaştı ve 5.600 dolar’lık bir artışla tarihi boyunca yaşanan en önemli büyümeyi gerçekleştirdi.

2017 ve 2020 Benzer Mi Farklı Mı?

Bugün ise, Bitcoin 16.000 dolar seviyesiyle mücadele içinde. Son 24 saatteki zirvesi 15.977 dolar olarak belirlendi. Bu, bir önceki güne göre %11.49’luk bir büyümeye işaret ediyor ve kripto para birimini ATH’sinin yalnızca %20 altında işlem görüyor. Bu durum, Bitcoin’in ATH’den bu yana en iyi iyileşme sağlayan kripto para birimi olduğunu gösterir ve diğer rakipleri büyük bir yüzde ile geride bırakır.

Ancak dönemler arasında önemli bir fark var: 2020’de hiç kimse (ya da neredeyse hiç kimse) Bitcoin’in bir balon olduğunu iddia etmiyor. Nedeni basit: Bitcoin bir balon gibi davranmıyor.

2017’de yaşadığı hızlı büyümenin aksine, Bitcoin’in bu yılki yükselişi daha kolay, daha olgun ve hem FUD hem de FOMO’ya karşı daha dirençli oldu. Ayrıca Bitcoin temelleri de tüccarların iyimserliğini destekliyor gibi görünüyor. Daha fazla düzenleyici netlik var, daha fazla kurumsal yatırımcı devreye giriyor, en önemlisi de büyük finans firmaları Bitcoin’i güvenilir bir varlık ve iyi bir yatırım olarak meşrulaştırdı. Pek çok ülke ekonomisi de, Bitcoin’in bir hedge varlık olarak itibarını tesis eden bir krizden geçiyor ve bu durum fiyat değerlenmesinde önemli bir rol oynadı.

Bu benzerlikler ve farklılıklar ışığında karşımıza çıkan bir diğer önemli soru şu: Bitcoin için yeni bir ATH yakın mı? Bitcoin’in 2017’nin heyecanını yansıtıp yeni bir ATH’ye ulaşıp ulaşamayacağını tahmin etmek zor. Genel olarak, bir ATH, herhangi bir pazarda sağlam bir psikolojik engeldir. Yine de analistler ve ünlü tüccarlar, Bitcoin’in en azından 20 bin dolar çizgisine dokunmaya yakın olabileceğine inanıyor.

Belki de yıl sonuna kadar yeni bir ATH gelebilir, ancak 2018’de yaşananlar ışığında, kaybetmeyi göze alamayacağınız şeylere yatırım yapmamanızda fayda var.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?