Ağustos 26, 2023

Bitcoin Fiyatı FED Başkanının Bu Konuşmasının Ardından Düştü: Ne Söyledi?


Bitcoin (BTC), ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın Fed’in faiz oranlarını tekrar arttırmak zorunda kalabileceği olasılığını kabul etmesinin ardından gün içerisinde 26.000 doların altına düştü.

Powell, bu sabahı Jackson Hole, Wyoming’de Fed sponsorluğunda düzenlenen bir ekonomi politikası sempozyumunda konuştu.

Enflasyonu merkez bankasının hedefi olan %2’ye düşürmenin “Fed’in işi” olduğunu belirtti.

 Geçtiğimiz yıl politikayı önemli ölçüde sıkılaştırdık. Enflasyon zirve noktasından aşağıya doğru hareket etmiş olsa da -ki bu memnuniyet verici bir gelişme- hala çok yüksek. Uygun olması halinde faiz oranlarını daha da yükseltmeye hazırız ve enflasyonun hedefimize doğru sürdürülebilir bir şekilde düştüğünden emin olana kadar politikayı kısıtlayıcı bir seviyede tutma niyetindeyiz.

Powell, kişisel tüketim harcamaları (PCE) enflasyonunun Haziran 2022’de %7 ile zirve yaptığını ve Temmuz ayı itibariyle kademeli olarak %3,3’e gerilediğini belirtiyor ki Fed Başkanı bunun “kabaca küresel eğilimlerle uyumlu” olduğunu söylüyor.

Yine de Powell, PCE enflasyon ölçütündeki önemli düşüşün hikayenin tamamını anlatmadığını söylüyor.

 Manşet enflasyon hane halkı ve işletmelerin en doğrudan deneyimlediği şeydir, dolayısıyla bu düşüş çok iyi bir haber. Ancak gıda ve enerji fiyatları oynaklığını koruyan küresel faktörlerden etkilenmekte ve enflasyonun nereye doğru gittiğine dair yanıltıcı bir sinyal verebilmektedir. Kalan yorumlarımda gıda ve enerji bileşenlerini içermeyen çekirdek PCE enflasyonuna odaklanacağım.

12 aylık bazda çekirdek PCE enflasyonu Şubat 2022’de %5,4 ile zirve yapmış ve Temmuz ayında kademeli olarak %4,3’e gerilemiştir. Haziran ve Temmuz aylarında çekirdek enflasyonun aylık bazda daha düşük çıkması memnuniyetle karşılanmıştır, ancak iki aylık iyi veriler enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedefimize doğru ilerlediğine dair güven oluşturmak için gerekenlerin yalnızca başlangıcıdır.

Bitcoin o zamandan beri 26.000 doların üzerine çıktı ve haber yazıldığı sırada 26.078 dolardan işlem görüyor.

Piyasa değerine göre en üst sıradaki kripto varlığı son 24 saatte %0,39 düştü.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?