Ocak 20, 2024

Bitcoin Fiyatı ETF Onayına Rağmen Neden Düştü: Analistten Çarpıcı Açıklama

2024 yılının Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasası için hareketli olması beklenirken, bekletniler gerçekleşti ve yıl oldukça hareketli başladı. spot ETF onayıyla başlayan süreç yatırımcıların heyecanını körüklemeye yetti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere beklentiler Bitcoin fiyatının artması yönünde olurken ilk aşamada 49.102 dolarlık zirve ile bu beklenti karşılandı. Analistler ve uzmanlar fiyatın gidişatı için karışık tahminler sunarken, fiyat kısa bir süre önce 40.236 dolarlık yılın en düşük seviyesini kaydetti.

CryptoQuant’ın araştırma müdürü Julio Moreno, Bitcoin’deki fiyat düşüşünün Grayscale’e ait GBTC’nin BTC satmasından kaynaklandığına dair anlatının tersi bir tahmin sunuyor.

Bir tröstten ETF’ye dönüştürülmeden önce Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hisse senedi yatırımcılarının gerçek kripto para birimini satın almak zorunda kalmadan Bitcoin fiyat dalgalanmalarına maruz kalmaları için tek seçeneklerden biriydi.

GBTC bir ETF’ye dönüştürüldükten sonra kayda değer çıkışlar kaydetse de, bunların bir kısmı daha düşük ücretli ETF’lere geçen yatırımcılardan kaynaklandı.

Moreno, GBTC yaklaşık 60.000 Bitcoin satarken, diğer BTC ETF’lerinin net olarak yaklaşık 72.000 token satın aldığını ve böylece Grayscale’in GBTC’sinden BTC satışlarını dengelediğini vurguladı.

Bitcoin fiyatındaki dalgalanmayı, geçen yılki yükselişin ardından kar elde eden sahiplerin satışlarına bağlayan Grayscale, ETF onayının sadece “haberi sat” olayı olabileceğini düşünüyor.

Glassnode’a göre, Bitcoin’in fiyat düşüşü hem türev kaldıraçlarından hem de spot kar alımlarından kaynaklanmış olabilir. Ancak birçok farklı metrik ETF sonrası “haberi sat” olayının gerçekleşmiş olabileceğini gösteriyor.

Glassnode’a göre, ara dönem volatilitesinin ardında başka önemli itici faktörler olsa da, hem vadeli işlem hem de opsiyon piyasaları Ekim ortasından bu yana açık faizde (OI) anlamlı bir artış gördü. Her iki piyasada da açık pozisyonların son yılların en yüksek seviyelerinde seyretmesi, kaldıraç oranının arttığını ve piyasalarda daha baskın bir güç haline geldiğini gösteriyor.

Kaynak : U.Today
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?