Mart 4, 2024

Bitcoin Fiyatı 65.000 Doları Geçti: İşte Yükselişin Arkasındaki Nedenler

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesine yalnızca %8’lik uzaklıkta olan 64.000 dolara ulaştı. Bitstamp’taki açılış ve kapanış fiyatları arasındaki 11.404 dolarlık önemli farkla, BTC şimdiye kadarki en “yeşil” haftalık mumunu tamamladı.

Fiyatın son dönemdeki yükselişinde, BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust’ı (IBIT) gibi ETF’lere artan ilgi de önemli bir rol oynuyor. Fon, eşi benzeri görülmemiş bir yedi hafta içinde 10 milyar dolarlık yönetim altındaki varlık (AUM) seviyesine ulaşarak rekor kırdı ve kripto paranın kurumsal olarak benimsenmesinde önemli bir adımı temsil etti.

Bu hızlı varlık birikimi, kurumsal yatırımcılar arasında Bitcoin’e yönelik artan talebin daha geniş bir eğilimini göstermektedir.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Anthony Scaramucci, BTC ETF’lerinin Bitcoin arzının %10’unu kontrol edecek kadar büyüyeceğini öngörüyor.

Bitcoin Yarılanmasının Etkisi

Bitcoin yarılanması, kripto para biriminin değerleme modelinde kritik bir faktördür. Genellikle yeni coin yaratma oranının azalması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kıtlık etkisi nedeniyle fiyatta bir artışa yol açar.

Yarılanma henüz gerçekleşmemiş olmasına rağmen, beklenen etkisinin piyasa dinamiklerini şimdiden etkilediği görülüyor. Bu erken ralli, yatırımcıların beklenen fiyat artışına önceden hazırlandığını gösteriyor.

Bitcoin’in fiyatındaki yükseliş heyecan verici olsa da, piyasanın aşırı ısınmış olabileceğine dair işaretler ortaya çıkmaya başladı.

Önemli bir gösterge, Bitcoin’in karşı karşıya olduğu yakın direnç seviyesi. Son zamanlarda 100eyes Crypto Scanner tarafından yapılan bir uyarıya göre, BTC’nin yukarı yönlü hareketini sınırlayabilecek bir dirençle karşı karşıya.

Potansiyel olarak aşırı ısınmış bir piyasaya işaret eden bir diğer önemli faktör de Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) Bitcoin vadeli işlemlerine olan rekor düzeydeki açık ilgi. CoinGlass, CME BTC açık ilgisinin eşi benzeri görülmemiş şekilde 8,66 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Bu faktörlerin birleşimi, Bitcoin etrafındaki yükseliş hissinin güçlü olduğunu, ancak yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini gösteriyor.

Kaynak : U.Today
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?