Bitcoin Fiyat Analizi: Mt. Gox Satışları Fiyatı Daha da Düşürecek mi?


Kripto para uzmanı Lark Davis, kripto piyasasındaki yaklaşık bir aydır süregelen düşüş eğilimi hakkında yorum yaptı. Bugün erken saatlerde Bitcoin 57,043 dolar seviyesine kadar geriledi ve bu önemli düşüşten toparlanamadı.

Davis’e göre, piyasa Japonya’da iflas eden Mt. Gox borsasının 9 milyar doların üzerinde değere sahip Bitcoin satma ihtimaline dair korkular tepki veriyor. Davis, piyasanın gerçekleşmemiş satışlardan ziyade bu satış korkusuna tepki verdiğini vurguladı.

Geçtiğimiz ayın sonunda, Mt. Gox on yıldır platformda sıkışmış olan fonları Temmuz ayından itibaren müşterilere geri ödemeye başlayacağını duyurdu. Müşteriler, ödemelerini Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) veya nakit olarak alabilecekler.

Özellikle, iflas eden platformun gözetiminde 9 milyar dolar değerinde yaklaşık 140,000 BTC bulunuyor. Davis, bu milyar dolarlık satış baskısının piyasaya bir anda gelmeyeceğini, zira hak sahiplerinin varlıklarını talep etmek için dört ayları olduğunu belirtti.

Ayrıca analist, ABD ve Alman hükümetlerinin de piyasa korkularına katkıda bulunduğunu söyledi. Son bir saat içinde, Alman hükümeti 174 milyon dolar değerinde 3,000 BTC transfer etti ve bu Bitcoin’lerin yarısı Coinbase, Kraken ve Bitstamp borsalarına gönderildi.

Piyasa takipçisi Lookonchain’den gelen son güncellemeye göre, Alman hükümeti geçen haftadan bu yana 5,000 BTC sattıktan sonra hala 2.3 milyar dolar değerinde 40,359 Bitcoin tutuyor.

Davis, bu satışların Bitcoin’in günlük hacmiyle kıyaslandığında büyük olmadığını ve normalde endişe yaratmaması gerektiğini belirtti. Olayların kendisinden ziyade bu olaylara dair beklenti ve haberlerin korku yarattığını vurguladı.

Alman hükümetinin hala satacak önemli miktarda Bitcoin’i olmasına rağmen, bu satışların aylar sürebileceğini belirtti. Eğer haftada 1,500 Bitcoin satarlarsa, bu satışların tamamlanması yaklaşık 30 hafta sürecek ve piyasa bunu kolayca absorbe edebilir.

Davis, piyasanın ETF’ler ve Michael Saylor gibi büyük yatırımcılar tarafından yapılan Bitcoin alımlarını hızla unuttuğunu ve bunun yerine düşüş eğilimine odaklandığını belirtti. Onun görüşleri, volatil kripto piyasasında perspektifi korumanın ve korkunun temel güçleri ve uzun vadeli potansiyeli gölgede bırakmasına izin vermemenin önemini vurguluyor.

Kaynak : CoinEditon

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?