Şubat 2, 2024

Bitcoin ETF’si Kaynaklı FOMO Azalıyor: Fiyat Ralli için Tüm Gerekenlere Hazır mı?

Bitcoin fiyatı son 24 saatte hafif bir yükseliş kaydederek 43.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Piyasa değeri 850 milyar dolara yaklaşırken, ETF kaynaklı satış baskısı genel görünümü pek olumsuz etkilemedi.

Santiment tarafından paylaşılan bir on-chain analiz, Bitcoin’i çevreleyen tartışmalarının tarihsel kalıpları önemli bir dönüşüm geçirdiğini ve değişen piyasa duygularına işaret ettiğini gösteriyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere geleneksel olarak, Bitcoin’e odaklanan tartışmalarının yüksek oranı bir korku göstergesine işaret etmekte. Ancak Santiment, 2023’ün ortalarından bu yana anlatının değiştiğini belirtiyor. BTC için Borsa Yatırım Fonlarını (ETF’ler) çevreleyen coşku ve iyimserlik, anlatıyı tersine çevirerek yüksek tartışmaları bir açgözlülük göstergesine dönüştürdü. Bu değişim, ETF onaylarının ardından piyasa performansına ilişkin gerçekçi olmayan beklentilerden kaynaklanmaktadır.

SEC’in üç hafta önce Bitcoin ETF’lerini onaylamasının ardından Santiment bu göstergede bir normalleşme gözlemliyor. Ancak analiz potansiyel bir riske de işaret ediyor. Şubat ayının ilk haftasında altcoinler hakkındaki yüksek tartışmalar BTC hakkındaki tartışmaları geride bırakırsa, BTC tartışma oranını düşüş eğilimli “sağlıksız” bir bölgeye itme riski de bulunuyor.

Santiment, son dönemdeki düşüşlere rağmen Bitcoin ETF’lerinin önemli miktarda işlem hacmi çektiğine de dikkat çekti. Hacim açısından $ARKB lider kalmaya devam ederken, onu $FBTC yakından takip ediyor. Özellikle, uzun süredir devam eden Grayscale Bitcoin Trust GBTC’nin hacminde bir düşüş yaşanırken, diğer fonlara doğru akış kaçınılmaz oldu.

Bitcoin Opsiyon Verileri

Greeks.Live verilerine göre, yaklaşık 22.000 BTC opsiyonu bugün, 2 Şubat’ta, 0,66’lık bir Put Call Oranıyla sona erecek. Maksimum acı noktası 42.000 dolarken, 960 milyon dolarlık önemli bir nominal değere sahiptir ve yaklaşan opsiyonların sona ermesine önem katmaktadır.

Kripto para piyasası hafta boyunca göreceli bir istikrar sergiledi ve hem RV (Realized Volatility) hem de IV (Implied Volatility) önemli terimler için düşüş eğilimleri yaşadı. Kayda değer bir gelişme, Bitcoin spot ETF’leri aracılığıyla kripto piyasasına artan sermayenin girmesi ve gri ölçekli satış yavaşladıkça bir değişimin sinyalini vermesidir.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?