Mart 25, 2024

Bitcoin ETF’lerinin Sonu mu Geldi? Uzman İlginç Detaylara Dikkat Çekti!


ETF dünyasının ünlü isimlerinden Nate Geraci, geçtiğimiz günlerde X’te yaptığı paylaşımda Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) çöküşüne ilişkin bazı erken iddiaları eleştirdi.

Geraci, yakın zamanda gerçekleşen yaklaşık 850 milyon dolarlık çıkışa rağmen, oyunun henüz bitmediğine inanıyor. Analist, yönetim altında yaklaşık 50 milyar dolar değerinde varlık çekmeyi başaran bu ETF’lerin çılgınca başarılı lansmanına işaret etti.

Ayrıca Geraci, Kayıtlı Yatırım Danışmanlarının (RIA’lar) ve aracılık platformlarının henüz Bitcoin ETF’yi kullanım için onaylamadığını, bunun da kullanılmayan çok fazla potansiyel olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Geraci daha sonraki bir yazısında, başlangıçta Bitcoin ETF‘lerine talep olmayacağını tahmin edenlerin sayısının ne kadar çok olduğunu hatırlattı.

Geraci, Financial Times’ın yakın zamanda yayınladığı ve çok konuşulan bu ürüne yönelik talebin azaldığına dikkat çeken bir haberden rahatsız olduğunu dile getirdi. BlackRock’ın ETF’si bir şekilde 576 milyon dolar değerinde giriş çekti. Aynı zamanda, rakipleri neredeyse hiç giriş kaydetmedi. Aynı zamanda, Grayscale’in GBTC’si rekor düzeyde çıkışlarla Bitcoin’e kan kaybettiriyordu.

Marex’ten Ilan Solot Financial Times’a verdiği demeçte, Bitcoin ETF’lerinin kısa bir coşku döneminin ardından şu anda “ölü bir bölgede” olduğunu söyledi. CoinShares’ten James Butterfill de hızla düşen Bitcoin fiyatı nedeniyle bazı yatırımcıların kenarda kaldığını belirtti.

Kısa vadeli çalkantılara rağmen sektörün önde gelenleri Bitcoin ve ETF’lerinin uzun vadeli beklentileri konusunda iyimserliğini koruyor.

Analistler, tarihsel olarak Bitcoin’in fiyatını artıran Nisan ayındaki yarılanma olayına işaret ediyor.

Basın saatine göre, amiral gemisi kripto para biriminin fiyatı 67.000 dolar seviyesinin biraz üzerinde seyrediyor.

Kaynak : U.Today

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?