Mart 16, 2024

Bitcoin ETF’lerinde Son Durum Ne: Piyasanın Düşüşünden Etkilendiler mi, İşte Son Gelişmeler!

Cuma günü Bitcoin spot borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) yapılan girişler, kripto piyasasının son dönemdeki düşüş eğilimi nedeniyle önceki rekorlardan önemli ölçüde düşük kaldı. Bu gerileme, Bitcoin’in dün 65.000 dolar eşiğinin altına inmesiyle de bağlantılı. Önde gelen Çinli muhabir Colin Wu, X’te kısa süre önce yayınlanan bir yazıda bu gelişmeye dikkat çekti.

İzleme kaynaklarından alınan verilere göre, on Bitcoin ETF’sinin tamamı dün 198 milyon dolar giriş sağladı. Bu rakam, önceki giriş hacimlerinden önemli bir düşüşü temsil ediyor. Bir perspektife oturtmak gerekirse, 198 milyon dolarlık giriş, 13 Mart’ta kaydedilen 683,7 milyon dolara kıyasla %71’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Girişlerdeki bu kayda değer azalmaya rağmen, bu yatırım araçları 15 Mart’ta üst üste onuncu gün pozitif günlük net akış serisini sürdürmeyi başardı. Bu giriş, Grayscale Bitcoin Trust’ta (GBTC) gözlemlenen 139 milyon dolarlık negatif akışın aksine, Fidelity’nin ETF’si FBTC’ye 155 milyon dolarlık önemli sermaye akışıyla desteklendi.

Özellikle, Bitcoin spot ETF girişleri ilk olarak 14 Mart’ta önemli bir darbe aldı. Çünkü yalnızca 132,5 milyon dolarlık bir pozitif akış gördü. Bu da 13 Mart rakamına göre %80’lik bir düşüşe işaret etti. Ayrıca Perşembe günkü rakam, sadece bir gün önce, 12 Mart’ta tanık olunan 1,045 milyar dolarlık rekor günlük net girişe kıyasla %87’lik bir düşüşe işaret ediyor.

İlginç bir şekilde, zirveden bu yana sermaye akışlarındaki düşüş eğilimine rağmen, piyasa bu girişleri sürdürmeyi başardı. Bu da söz konusu yatırım ürünlerine ve dolayısıyla Bitcoin’e yönelik talebin devam ettiğini gösteriyor.

BlackRock iShares Bitcoin Trust (IBIT), Perşembe günkü pozitif akışa katkıda bulunan başlıca yatırım aracı oldu. Etkileyici bir 345,4 milyon dolar giriş kaydederek diğer yatırım araçlarını önemli bir farkla gölgede bıraktı.

Kaynak : CoinEdition
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?