Mart 6, 2024

Bitcoin ETF’lerinde İşlem Hacmi 10 Milyar Doları Aştı: İşte Öne Çıkanlar

Salı günü, ABD’de listelenen spot Bitcoin ETF‘leri (borsa yatırım fonları) oldukça aktif bir gün yaşadı. Ancak, BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru ilerleyişi sırasında keskin bir düşüş yaşandı. CoinGecko’nun verilerine göre, BTC 69.000 dolarlık zirve fiyatı geçtikten sonra son 24 saat içinde %7 oranında değer kaybetti.

Bloomberg Intelligence’da ETF analisti Eric Balchunas’ın da belirttiği gibi, yakın zamanda onaylanan 10 ETF, seans sırasında toplu olarak 10 milyar dolarlık işlem hacmini aşarak bir önceki haftanın rekorunu geride bıraktı.

BlackRock’ın IBIT’i, Fidelity’nin FBTC’si, Bitwise’ın BITB’si ve Ark Invest ve 21Shares tarafından ortaklaşa yönetilen ARKB gibi fonlar, kendi kişisel hacim rekorlarını kırdılar.

Öte yandan, Balchunas tarafından paylaşıldığı üzere, Grayscale’in GBTC’si önemli çıkışlara tanık olmaya devam ediyor. Ancak, GBTC neredeyse 10 milyar dolarlık çıkış gördü, ancak lansman gününde sahip olduğu aynı miktarda varlığa sahip.

İlginç bir şekilde, BlackRock’ın IBIT’i, Barchart verilerine göre, 3,8 milyar dolarlık şaşırtıcı bir hacimle tüm Bitcoin ETF’leri arasında en çok işlem gören dördüncü fon oldu. IBIT ayrıca geçen hafta 10,03 milyar dolarlık yönetim altındaki varlığa (AUM) ulaşarak dünyanın en büyük gümüş tröstü olan iShares Silver Trust’ı (SLV) geride bıraktı.

Balchunas, ProShares Short Bitcoin Strategy ETF’nin (BITI) “rekorunu çoğundan daha fazla kırdığını” belirtirken, “Bunlar 2 ayın altındaki ETF’ler için çılgın rakamlar” dedi. BITI’nin yükselişinin “kısa bir Bitcoin ETF’si” olduğu düşünüldüğünde “sürpriz” olmadığını kaydetti. Şubat ayının başlarında, spot BTC ETF’leri 4,69 milyar dolarlık önceki rekorunu bir buçuk kat kırarak 28 Şubat’ta 7,69 milyar dolarlık işlem gördü, ancak rekor Salı günü kırıldı.

Kaynak : CoinEdition
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?