Ocak 12, 2024

Bitcoin ETF Ticareti İlk Gününe Güçlü Başladı: Sırada Ne Var?

Wall Street’te spot Bitcoin ETF’lerinin işlem gördüğü ilk gün dikkat çeken bir işlem faaliyeti kaydetti. Grayscale ilk gününde 4 milyar doların üzerinde işlem hacmi kaydederek önde yer aldı. Bitcoin ETF piyasasının resmen başlaması, lansman gününde eşi benzeri görülmemiş bir işlem seviyesiyle fark yarattı.

BlackRock Inc. ve Fidelity Investments gibi büyük yatırımcıların da aralarında bulunduğu ETF fonları, ilk gün yaklaşık 4,6 milyar dolar değerinde hissenin işlem görmesine tanıklık etti. Sektördeki savunucular, bu ETF’leri günlük yatırımcılar tarafından daha geniş çapta benimsenmesi için çok önemli bir fırlatma rampası olarak görüyor ve daha fazla piyasa kazancı için bir katalizör görevi görmelerini bekliyor.

Bloomberg’in ETF stratejisti Eric Balchunas, bugün 11 spot Bitcoin ETF‘sinde toplam 700.000 bireysel işlem gerçekleştirildiğini bildirdi. Bağlam sağlamak amacıyla, bu rakam $QQQ için gözlemlenen işlem sayısının iki katıdır, ancak ikincisi daha büyük kurumsal katılım nedeniyle daha önemli dolar hacmi yaşamaktadır. Balchunas, önemli tohum alımlarının aksine artan taban hareketinin beklentilerini aştığını ve olumlu görüldüğünü belirtti.

Grayscale’in 2013’ten bu yana tröst yapısına sahip olan ürününün yaklaşık 27 milyar dolarlık varlıkla önemli bir başlangıç yaptığını belirtmek gerekirken. Perşembe günkü ETF lansmanları, Grayscale Bitcoin Trust’ın 2,3 milyar dolara ulaşarak bir ETF için şimdiye kadarki en büyük ilk gün cirosunu elde etmesiyle rekor kıran faaliyet de dahil olmak üzere önemli kilometre taşlarına tanık oldu.

ETF’lerin uzun vadeli başarısı, yatırımcıların sorunsuz erişilebilirliğine bağlıdır ve bu da mevcut bir zorluk olmaya devam etmektedir. Vanguard Group Inc.’in aracılık kolu bu ETF’ler için alım satımı kolaylaştırmamayı tercih etti ve Bank of America Corp. tarafından işletilen Merrill Edge, bu hizmeti sunma konusundaki tutumunu hala değerlendiriyor. Buna karşılık bazı platformlar bu yeni yatırım ürünlerini benimseme konusunda daha hevesli. Robinhood Markets Inc. CEO’su Vlad Tenev, fonları mümkün olan en kısa sürede platformlarında listeleme niyetlerini dile getirdi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere birçok insan belirsizlik olduğuna dair beklentiler taşıyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?