Ocak 8, 2024

Bitcoin ETF Onay Sürecinde Büyük Balinanın Hareketi Ortalığı Karıştırdı: Birikim Çılgınlığı Neyin Habercisi?


Son güncellenme : 08.01.2024 - 19:34

Bir piyasa analiz platformu olan Lookonchain, bir Balina’nın son 2 gün içinde Binance’den 43.953 dolardan 1.750 Bitcoin (76,9 milyon dolar) biriktirdiğini bildirdi. Bu balina faaliyeti, piyasanın BTC ETF onayını beklediği çok önemli bir aşamada gerçekleşti.

Buna ek olarak, bu akıllı balina 24 Ağustos’tan 2 Eylül’e kadar 26.444 dolardan 6.000 BTC (158,66 milyon dolar) biriktirdi. Ardından 35.241 dolardan Binance’e 3.000 BTC (105,7 milyon dolar) yatırarak 26,4 milyon dolar kazandı.

Tüm kripto topluluğu bir BTC ETF onayı konusunda heyecanlanırken, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu bir FOMO (Fear Of Missing Out) uyarısı yayınladı.

SEC’in “FOMO’ya ‘HAYIR’ deyin” başlıklı yazısından bir alıntı şu şekilde:

Ayrıca, çevrenizdekilerin bu tür fırsatları satın alıyor olması, sizin de satın almanız gerektiği anlamına gelmez. Her yatırım fırsatı herkes için doğru değildir ve şu sözümüzü hatırlayın: “FOMO’ya HAYIR.

SEC’in yukarıdaki açıklaması kripto topluluğu için birkaç anlama gelebilir. SEC aslında topluluğu önemsiyor ve onu uyarıyor olabilir. Ve bu balina faaliyeti, SEC’in piyasa manipülatörlerinin daha fazla yatırımcı çekmek için bunu yaptığı konusunda uyardığı olaylardan biri olabilir.

Ya da SEC, BTC ETF teklifini önümüzdeki birkaç gün içinde ya da belki daha sonra onaylamayacağını ima ediyor olabilir. Sonuç ne olursa olsun, alım satımların dikkat etmesi gerekebilir.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere haber yazıldığı sırada BTC, son 24 saat içinde %0,06’lık bir düşüş yaşadıktan sonra 44.019 dolardan işlem görüyor. Aşağıdaki grafik incelendiğinde, BTC’nin ayı bayrağından ayrıldığı görülmektedir.

BTC’nin alt trend çizgisinin altına düştüğü geleneksel bir kırılmanın aksine, BTC üst trend çizgisinin üzerine çıktı. Dolayısıyla, BTC yükseliş trendindeki yeni eğimini korursa, yaklaşık 48 bin dolara ulaşabilir. Diğer taraftan, BTC ayı bayrağına geri dönerse, destek için 38 bin dolara düşmesi beklenebilir.

Kaynak : coin edition

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?