Mart 27, 2024

Bitcoin ETF Girişleri Yükselişte: 400 Milyon Dolar Eşiği Yeniden Aşıldı!


Bitcoin ETF ‘lerine olan ilgi, bugün güçlü bir dönüşle birlikte tekrar 400 milyon doların üzerine çıkarak dikkat çekiyor. Özellikle, geçtiğimiz hafta boyunca yoğun GBTC likidasyonlarına rağmen ETF’lerden sağlıklı girişler görülmesi önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Farside Investors’ın verilerine göre, 26 Mart Salı günü, dokuz farklı Bitcoin ETF’si toplamda 417 milyon dolarlık net giriş kaydetti.

Diğer yandan, aynı zaman diliminde Grayscale’in ETF’si olan GBTC, önemli bir çıkışla 212 milyon dolarlık net çıkış yaşadı. Ancak, bu miktar geçen hafta günlük 300 milyon doların üzerindeki çıkışlara kıyasla bir miktar iyileşme gösterdi. GBTC’nin tarihsel net çıkışı şu anda 14,36 milyar doları aştı.

Bitcoin spot ETF’leri arasında, Fidelity’nin FBTC ETF’si, 279 milyon dolarlık net girişle en yüksek tek günlük girişi kaydetti. Fidelity, bu hafta ikinci kez BlackRock’u günlük girişlerde geride bıraktı. Pazartesi günü erken saatlerde, Fidelity’nin girişleri 270 milyon dolar iken, BlackRock’un girişleri 40 milyon doların altında kaldı.

Bitcoin ETF Cephesinde Hareketlilik Arttı

Bitwise CIO’su, uzun vadeli ETF talebinin devam edeceğini öngörüyor. Matt Hougan, Bitcoin ETF’lerine olan güvenini vurgulayarak, bu ETF’lerin benimsenme hızında önemli bir farklılık olduğunu belirtti. Bazı finansal danışmanların müşterilerine %3’lük bir pay ayırdığını, ancak diğerlerinin henüz bu konuyu ele almadığını ifade etti. Ayrıca, ulusal hesap platformlarının BTC ETF’lerini farklı onay zaman çizelgelerine göre değerlendirdiğine dikkat çekti; bazılarının hemen onayladığını, diğerlerinin ise potansiyel onay için 2025’in ortalarını beklediğini belirtti.

Hougan, mevcut duruma rağmen, çoğu profesyonel yatırımcının hala Bitcoin ETF’lerine erişiminin olmadığını vurguladı. Ancak, önümüzdeki iki yıl içinde bu dinamiğin, 100’den fazla bireysel durum tespiti süreciyle kademeli olarak değişeceğini öngördü.

Ayrıca, ETF lansmanlarının Bitcoin’e ilişkin aşağı yönlü riski azalttığını vurguladı. Daha önce, Bitcoin’in sıfıra düşme riskinin yatırım iştahını sınırladığını belirten Hougan, bu tür risklerin azaltılmasıyla daha büyük tahsislerin yatırımcılar için daha uygulanabilir ve mantıklı hale geldiğini ifade etti. Emeklilik fonları veya bağışlar gibi gerçek kurumların Bitcoin’e maruz kalma oranlarını hala %1 ile sınırlayacağını söyledi; ancak, varlık piyasası için %3’ün yeni normal olduğuna inanıyor.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?