Ocak 18, 2024

Bitcoin ETF Cephesinde Şok Eden Gelişme: O Ülkeden Ret Kararı Geldi!


Bölgeden gelen haberlere göre Singapur Para Otoritesi (MAS), spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) ülkede listelenmesine izin vermeyeceğini açıkladı.

Bu gelişme, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ülke çağında birkaç spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesi için verdiği son onayın ardından pek de beklenmiyordu. Singapur, BTC de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin ETF’ler bağlamında nitelikli varlık kriterlerini karşılamadığını iddia ediyor.

Bununla birlikte, gelen haberler MAS tarafından lisanslanan sermaye piyasası aracılarının, olası riskleri ortaya çıkarması ve uygun müşteri uygunluk değerlendirmeleri sağlarken denizaşırı piyasa ile ilgili yatırımlar sunabileceğini göstermekte.

Yerel kaynaklara göre, “Perakende yatırımcılar, yerel aracı kurumlar vasıtasıyla yurtdışında listelenen spot Bitcoin ETF’lerinde işlem yapmaya devam edebilecekler.”MAS sözcüsü, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yasası düzenlemesi kapsamına giren toplanan yatırım planlarının (CIS) ETF’leri içerdiğini ancak Bitcoin veya başka bir kripto para birimini içermediğini açıkladı.

Sözcü tarafından yapılan açıklamaya göre, yerel aracı kurumların varlık türleri üzerinde sınırlamaları devam ediyor. Bitcoin ve diğer dijital ödeme tokenleri perakende yatırımcılar için uygun bir konumda yer almıyor. Sözcüye göre, diskalifiye edilmenin arkasındaki neden, kripto para birimlerindeki yüksek volatilite ve dolayısıyla oluşan risk.

Sözcü; “Kripto para ticareti doğası gereği son derece değişken ve spekülatiftir, perakende yatırımcılar için uygun değildir. Hâlâ denizaşırı piyasalarda Bitcoin ETF‘leriyle işlem yapmayı tercih edenler ekstra dikkat göstermelidir,” diye ekledi. Ayrıca, yatırımcılar denizaşırı piyasalarda işlem yapmanın getirdiği ek riskleri de göz önünde bulundurmalıdır.

Son haberlere göre, spot Bitcoin ETF’leri onaylanmalarından üç gün sonra 10 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı. Kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, 2023 yılında tanıtılan 500 ETF’nin toplam işlem hacminin yalnızca 450 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Kaynak : CoinEdition

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?