Aralık 10, 2020

Bitcoin Düşüşü Devam Edecek Mi? Teknik Göstergeler Neye İşaret Ediyor?


Bitcoin son 24 saatte önemli ölçüde düşüş yaşadı. Fiyatlar sonrasında toparlanmış olsa da, birçok teknik gösterge en kötüsünün henüz yaşanmadığını gösteriyor.

Bitcoin, bir haftadan uzun bir süredir ilk kez fiyatının 18.000 dolar’ın altına düşüren % 6’lık bir düşüş yaşadı. Öncü kripto para birimi önemli ölçüde toparlanmayı başardı ve destek olarak 18.300 dolar seviyesini geri kazandı. Son zamanlardaki yükseliş dürtüsü umut verici görünse de, bazı göstergeler BTC’nin düşmeye devam edeceğini ortaya koyuyor.

Düşüşünün arkasındaki nedenlerden biri Mt. Gox borsasının, platformun 2014’te kapatılmasının kurbanlarına yaklaşan yaklaşık 140.000 BTC dağıtmış olması. Bitcoin’in o zamandan beri fiyat değer kazanması nedeniyle, birçok alıcının yeni aldıkları token’ları açık pazarda hızla satacağını varsaymak mantıklı. 140.000 BTC piyasa değeri ise şu anda 2.6 milyar dolar civarında ve bu miktarın satışı, bir sonraki büyük düzeltmeyi ateşleyen katalizör olabilir.

Bazı “balinaların” 18 Kasım’dan bu yana coin’lerini sattığı düşünüldüğünde, satış baskısındaki potansiyel artış, fiyatları düşürme gücüne sahip olabilir. Santiment’in sağladığı veriler, 10.000 ila 100.000 BTC tutan adreslerin sayısının önemli ölçüde düştüğünü gösteriyor.

Ağdaki azalan Bitcoin balinası sayısı ilk bakışta önemsiz görünebilir. Bununla birlikte, bu büyük yatırımcıların tuttukları BTC 183 milyon ila 1.83 milyar dolar tutarında. Bu nedenle, bu kullanıcıların aşağı yönlü baskısı oldukça önemli. Satış çılgınlığı devam ederse, Bitcoin dik bir düzelmeye mahkum olabilir.

TD sıralı göstergesi karamsar görünüme güven katıyor. Bu teknik endeks, yakın zamanda BTC’nin 1 aylık grafiğinde yeşil dokuz mum çubuğu şeklinde bir satış sinyali sundu. Düşüş formasyonu, yükseliş trendi devam etmeden önce mum çubuklarının bir ila dört aylık geri çekileceğini iddia ediyor.

Bunların yanında IntoTheBlock’un “Global In / Out of the Money” (GIOM) modeli, Bitcoin’in altındaki en güçlü destek seviyesinin 10.500 ila 13.740 dolar arasında olduğunu gösteriyor. Burada, yaklaşık 4.6 milyon adres daha önce 3 milyondan fazla BTC satın almıştı. Bu devasa talep duvarı, düşen fiyatları uzak tutarak bir düzeltmede sert destek görevi görebilir.

Bitcoin için kurumsal talebin artmaya devam ettiğini belirtmekte fayda var. Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.915 dolar’ın üzerinde kapanan bir günlük mum çubuğu da kötümser senaryoyu tehlikeye atabilir. Bu gerçekleşirse, ticaret tecrübesi sahibi Peter Brandt’ın önerdiği gibi Bitcoin 24.000 dolar’a ve hatta 56.000 dolar’a kadar yükselebilir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?