Bitcoin Durmak Bilmiyor: Fiyat 34.000 Dolar’ın Üzerinde!

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, saat 05:12’de Bitstamp borsasında 34.000 dolar seviyesinin üzerine çıkarak rekor kıran rallisini genişletti. Birkaç on-chain gösterge, Bitcoin (BTC) temellerinin her geçen gün daha da güçlenmeye devam ettiğini gösteriyor.  Sabah 33.000 dolara yükseldikten sonra, BTC iki saat içinde 33.000 dolardan 30.000 dolara düştü. Alıcılar 30.000 dolar’lık kilit destek seviyesini savunduğu için Bitcoin hızla toparlandı. Kripto para birimi son artıştan bu yana değer kazanmaya devam ediyor ve şimdi tüm zamanların en yüksek seviyelerinde işlem görüyor.

Bitcoin’in günlük işlem hacmi, bu yazı yazılırken 75 milyar doları aşmış durumda. Dahası, on-chain veri sağlayıcısı Santiment, BTC rallisinin son 10 ayda BTC çiftleri için son derece acı verici olduğunu belirtti. İlginç bir şekilde, ortalama trader getirileri Haziran 2019’dan bu yana hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

TradingView verilerine göre Bitcoin’in hakimiyeti şu an yüzde 73.31’e ulaştı. Bu, önde gelen kripto para biriminin sadece 2.400 dolar’dan işlem gördüğü Temmuz 2017’den bu yana en yüksek seviye. Şant Manukyan Bitcoin hakimiyetini önceki rekoruyla (2017’de %34) kıyasladı. Manukyan’a göre 2017 rallisi ve mevcut ralli nitelik bakımından oldukça farklı:

“2017 kripto kavramının rallisiydi, şimdi ise ekonomik dinamiklerin/beklentilerin tetiklediği bir BTC rallisi, fark şu açıdan önemli “ünlü akademisyenin projesi ünlü üniversite projesi” diye bana da değerlendirmem için gelen coin’ler cari dinamiklerle alakasız (iyi/kötü demiyorum) durumda.”

Yıl Boyunca Kazandırdı

Bunların yanında Cuma günü altın karşısında Bitcoin fiyatı yüksekti ve bu da dijital varlıklara olan talebin artmakta olduğuna dair bir işaret. Altın da, Bitcoin’in meteorik yükselişine kıyasla yıl boyunca etkileyici kazançlar kaydetti. Bitcoin’in en büyük savunucuları, yatırımcılar varlığın verimliliğini, taşınabilirliğini ve kanıtlanmış kıtlığını tercih ettiklerinden, dijital para biriminin altının piyasa değerini tükettiğine inanıyor. Şaşırtıcı bir şekilde bu görüş, Bitcoin’in dijital altın anlatısına destekleyen ve  bir güvenli liman olarak inanan JPMorgan Chase analistleri tarafından da paylaşılıyor.

Son olarak Bitcoin’in daha önce hiç test etmediği bir bölge de olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yeni rekorların gelip gelmeyeceği merak konusu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.