Haziran 10, 2020

Bitcoin Dolandırıcıları Bu Kez Elon Musk’ın Adını Kullanarak 150.000 Dolar Elde Etti


Son güncellenme : 11.06.2020 - 09:21

YouTube’da yeni ortaya çıkan kripto para dolandırıcıları, kurbanlarından yaklaşık 150.000 dolar değerinde Bitcoin elde etti.

Sahtekarlar genellikle kurbanları bir kripto para birimi hediyesi ile kandırmaya çalışırlar. Çoğu zaman, sahte hediye ile bağlantı kurmak için popüler bir olayı kullanırlar. Bu nedenle, söz konusu dolandırıcılığın, SpaceX’in Crew Dragon kapsülünü yörüngeye taşıyan ünlü Falcon 9 roketini içermesi şaşırtıcı değil.

Dolandırıcılar üç YouTube kanalıyla, gerçek SpaceX kanalını taklit etti ve etkileyici Bitcoin hediyeleri sundu. Uçuştan uzaya canlı akış görüntüleri yayınladıklarını duyururken, izleyenlerden Bitcoin göndermelerini istediler ve yatırımlarını ikiye katlama sözü verdiler.

Bu olay klasik bir aldatmaca gibi görünse de, bazı insanların Bitcoin gönderdiği ortaya çıktı. Bir noktada, 80.000’den fazla insanın canlı yayınları izlediği ve dolandırıcılığın 8 Haziran’dan bu yana BTC’de yaklaşık 150.000 dolar elde ettiği bildirildi.

Canlı yayınlar iki Bitcoin adresi içeriyordu. İlki başlangıçta 29 işlem aldı ve toplamı 4 BTC’nin üzerinde (yaklaşık 40.000 dolar) işlem elde etti. Diğeri daha başarılı oldu ve yaklaşık 110.000 dolar değerinde 11 BTC’nin üzerinde 84 işlem aldı. Dolandırıcılar Bitcoin’leri başka hesaba aktardılar.

Yayınlar silinmiş olsada, Bitcoin adresleri bugün de para gönderme ve alma konusunda etkinlik göstermeye devam ediyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?