Bitcoin Cüzdanına Erişemeyen Bilgisayar Programcısı, 140 Milyar Dolarını Kaybetmek Üzere!

Bitcoin’in değeri oldukça yüksek seviyelere ulaştı ve kripto yatırımcıları için büyük getiri sağlamaya devam ediyor. Ama bu yükselişten memnun olmayan birkaç kişi var: bilgisayar programcısı Stefan Thomas bunlardan biri.

Thomas, IronKey adlı bir sabit diskin şifresini kaybetmek üzere ve burada yaklaşık 140 milyon dolar değerinde yani 7,002 BTC tutan Bitcoin cüzdanının özel anahtarı saklı. IronKey, sahiplerine doğru şifreyi almak için on deneme hakkı tanır ve başarısız olurlarsa, içeriğini sonsuza kadar şifreler. Thomas şimdiye kadar sekiz kez denedi.

Thomas, Bitcoin’lerine erişim sorunu yaşadığı için şikayet eden tek kişi değil. Los Angeles merkezli bir girişimci olan Brad Yasar, çok değerli olmadığı ilk günlerde çıkardığı Bitcoin’lere erişimi kaybetti. The New York Times’ın bildirdiğine göre, kripto para birimi veri firması Chainalysis’e göre, şu anda var olan 18,5 milyon BTC’nin yaklaşık %20’si yani 140 milyar dolar değerinde BTC unutulan şifreler nedeniyle kaybedilmiş durumda.

Bitcoin’ler, yüz binlerce bilgisayar veya node tarafından çalıştırılan bir tür dağıtılmış defter teknolojisi olan blockchain’de bulunur. Popüler olarak bilindiği üzere Bitcoin cüzdanları aslında blockchain’deki halka açık adreslerdir. Herkes içeriğinin ne olduğunu görebilirken, onlara erişmenin veya bir işlem yapmanın tek yolu özel bir anahtar kullanmaktır.

Bu özel anahtarlar, cüzdanları açmak ve oturum açmak için yazılması gereken 24 rastgele kelime veya harf, metin ve sayı dizisinden oluşan bir liste olabilir. Dolayısıyla, insanlar bilgisayarlarına erişimlerini kaybetseler bile, genel adreslerini ve özel anahtarlarını hatırladıkları sürece Bitcoin’lerine erişmeye devam edebilirler.

Stefan ise, özel anahtarları IronKey’de tuttu ama sürücünün şifrelerini unuttu. Bitcoin cüzdanları sanal banka hesapları gibi davranır ancak hiçbir hükümet parayı engelleyemez veya düzenleyemez. Stefan, servetine erişimini kaybettikten sonra, Bitcoin’in “kendi bankanız olun” sloganı biraz havada kalıyor. Stefan yaptığı açıklamada “Bankalarımızın olmasının nedeni, bankaların yaptığı tüm bu şeylerle uğraşmak istemememizdir” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.