Bitcoin Cüzdanına Erişemeyen Bilgisayar Programcısı, 140 Milyar Dolarını Kaybetmek Üzere!

0
156

Bitcoin’in değeri oldukça yüksek seviyelere ulaştı ve kripto yatırımcıları için büyük getiri sağlamaya devam ediyor. Ama bu yükselişten memnun olmayan birkaç kişi var: bilgisayar programcısı Stefan Thomas bunlardan biri.

Thomas, IronKey adlı bir sabit diskin şifresini kaybetmek üzere ve burada yaklaşık 140 milyon dolar değerinde yani 7,002 BTC tutan Bitcoin cüzdanının özel anahtarı saklı. IronKey, sahiplerine doğru şifreyi almak için on deneme hakkı tanır ve başarısız olurlarsa, içeriğini sonsuza kadar şifreler. Thomas şimdiye kadar sekiz kez denedi.

Thomas, Bitcoin’lerine erişim sorunu yaşadığı için şikayet eden tek kişi değil. Los Angeles merkezli bir girişimci olan Brad Yasar, çok değerli olmadığı ilk günlerde çıkardığı Bitcoin’lere erişimi kaybetti. The New York Times’ın bildirdiğine göre, kripto para birimi veri firması Chainalysis’e göre, şu anda var olan 18,5 milyon BTC’nin yaklaşık %20’si yani 140 milyar dolar değerinde BTC unutulan şifreler nedeniyle kaybedilmiş durumda.

Bitcoin’ler, yüz binlerce bilgisayar veya node tarafından çalıştırılan bir tür dağıtılmış defter teknolojisi olan blockchain’de bulunur. Popüler olarak bilindiği üzere Bitcoin cüzdanları aslında blockchain’deki halka açık adreslerdir. Herkes içeriğinin ne olduğunu görebilirken, onlara erişmenin veya bir işlem yapmanın tek yolu özel bir anahtar kullanmaktır.

Bu özel anahtarlar, cüzdanları açmak ve oturum açmak için yazılması gereken 24 rastgele kelime veya harf, metin ve sayı dizisinden oluşan bir liste olabilir. Dolayısıyla, insanlar bilgisayarlarına erişimlerini kaybetseler bile, genel adreslerini ve özel anahtarlarını hatırladıkları sürece Bitcoin’lerine erişmeye devam edebilirler.

Stefan ise, özel anahtarları IronKey’de tuttu ama sürücünün şifrelerini unuttu. Bitcoin cüzdanları sanal banka hesapları gibi davranır ancak hiçbir hükümet parayı engelleyemez veya düzenleyemez. Stefan, servetine erişimini kaybettikten sonra, Bitcoin’in “kendi bankanız olun” sloganı biraz havada kalıyor. Stefan yaptığı açıklamada “Bankalarımızın olmasının nedeni, bankaların yaptığı tüm bu şeylerle uğraşmak istemememizdir” ifadelerini kullandı.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın