Bitcoin Bu Tarihte Fırlayabilir! Analiz Geldi

Analistlerin takip ettiği geçmiş verilere göre Bitcoin fiyatı 2024 yılında oldukça güçlü bir yükseliş kaydederek altı haneli sayılara ulaşabiliriz. Peki bu yükseliş gerçekten mümkün mü? İşte analizlerin detayı.

Kripto para dünyasının kralı Bitcoin, tabiri caizse kendi imparatorluğunu kurmak için çok fazla zamanını harcamadı. Başlangıçta hiçbir değeri olmamasına rağmen fiyat 69.000 dolar gibi bir zirveyi gördü. Nitekim Kasım 2021’de ulaşılan fiyat, günümüzde 16.000 dolar gibi daha düşük seviyelere geriledi.

Tarihsel verilere bakıldığında fiyat 2024 yılında 100.000 dolar bandını geçebilecek güce sahip. Bu yükselişin nedeni ise Bitcoin halving ya da yarılanma olayı.

Bitcoin Halving Gerçekten Etkili mi?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, verilere göre fiyat 2024 yılının Mart ayı civarında 100.000 dolara ulaşabilir. Bu yükselişin başlıca nedeni ise Bitcoin halving. Sonraki yarılanma etkinliği, 2024 baharında gerçekleşecek olan 840K numaralı blok için planlanıyor. Blok ödülünün bir sonraki yarılanmadan sonra blok başına 6,25’ten 3,125’e düşürüleceği varsayılıyor.

Öncü kripto para benzersiz kod yapısı nedeniyle arz genişleme oranını zaman içinde azaltıyor. Belirli bir sistematik ile azalan ödül oranı, arzın genişlemesini azaltıyor. Bu da fiyatın daha değerli hale gelmesiyle sonuçlanıyor.

Kaynak kodu kamuya açık olduğundan, basit hesaplamalar bir Bitcoin bloğunun ödülünün her 210.000 blokta bir yarıya düştüğünü gösteriyor. Bu da ortalama 4 yılda bir azaldığı anlamına geliyor.

2016 ve 2020 yarılanmaları arasında Bitcoin spot fiyatının %1,263 oranında arttı. Mevcut eğilimler olduğu gibi devam ederse, fiyat 2024 yılının 23 Mart’ında 120.263 dolara ulaşacak.

Bitcoin fiyat tahmini

Raoul Pal, bülteninin son sayısında makro piyasanın mevcut durumunu gözden geçirdi. Pal, gelecekteki fiyat tahmini bu raporda detaylı bir şekilde paylaştı.

Pal’ın tahminlerine göre, ABD Merkez Bankası şahin (QT) para politikasından uzaklaşıyor ve daha güvercin bir para politikasına (QE) doğru ilerliyor.

Bitcoin analizi

Raoul Pal, Bitcoin’in spot fiyatı ile M2 Monetary Aggregate (yani para arzı) arasında güçlü bir korelasyon olduğuna inanıyor. Bitcoin de dahil olmak üzere tüm yüksek varlıkların değeri, niceliksel genişlemenin (QE) yeniden uygulanmaya başlamasıyla birlikte büyük olasılıkla artacaktır.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.