Bitcoin “Bu Durum Gerçekleşirse” Büyük Bir Düşüş Yaşayabilir!

0

Kripto para birimlerinin öncülerinden olan Bitcoin (BTC), son zamanlarda bir yükseliş trendi yakalamış olsa da alabileceği bir haber sonrası büyük bir şok etkisiyle birlikte büyük bir düşüş yaşayabilir. İşte Bitcoin’in geleceğine dair önemli detaylardan birisi ve tarihteki örnekleri üzerinden bir karşılaştırmalı inceleme.

Bitcoin ETF’leri (borsa yatırım fonları) son zamanlarda sık sık gündeme gelmekte, ABD’de birtakım kripto para odaklı ETF onaylansa da henüz doğrudan bir Bitcoin ETF’si onaylanmadı. Benzeri bir senaryo daha önceleri de yaşanmıştı. Örneğin Mart 2017 yılında önemli bir Bitcoin ETF başvurusu sonrası “red cevabı” alınmış ve Bitcoin %20’lik sert bir düşüş göstermişti.

Yine benzeri bir senaryo 2018 yılının yaz aylarında yaşanmış, bir gün içerisinde dokuz farklı Bitcoin ETF başvurusu reddedilmişti. Peki ya benzeri bir durum günümüzde gerçekleşirse nasıl bir sonucu olur? İşte analistlerin yorumları.

Kripto para uzmanlarına göre bir Bitcoin ETF başvurusunun reddi, daha önce yaşanan olayların benzerini yaşatabilir ve BTC düşüşünü tetikleyebilir. Bu tarihte daha önce sık sık görülen önemli bir detay.

SEC’den Onay Bekleyen Bitcoin ETF’leri!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yıllar içinde birçok ETF başvurusunu reddetti. Temmuz 2013’te Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından dosyalanan ilk Bitcoin ETF’sinden Fidelity’nin Mart 2021’de “Wise Origin Bitcoin Trust” onayı için başvurusuna kadar, uzun bir başvuru listesi ve ardından gelen retleri görmek mümkün.

SEC yakın zamanda, BTC fiyatlarındaki aşırı oynaklık ve yatırımcılar için doğal risk konusundaki endişeleri dile getirdi. Taraftarlar ise yeni SEC başkanı Gary Gensler’in kripto para birimi fonlarını daha fazla kabul edeceğinden umutlu.

Şu an ETF onayları hakkında iyimser bir hava yakalanmış olsa da bu onayların gelmesi çok uzun zaman alabilir. Diğer taraftan ise bazı kaynaklar SEC’in bu yıl bir Bitcoin ETF onayı vermeyeceğini belirtiyor.

Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’sinin reddedilmesi, yaklaşık %20’lik bir BTC fiyat düşüşünü tetiklemişti.

Messari Crypto’nun kurucusu Ryan Selkis, Grayscale’in Bitcoin ETF uygulaması hakkında yorum yaparak; varlık yönetimi devinin Bitcoin’de 35 milyar dolar olduğunu ve bunun bir Bitcoin ETF’sine dönüştürülmesi gerektiğini belirtti.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın