Şubat 20, 2022

Bitcoin (BTC) S&P 500’ü Mü Takip Ediyor? Yatırımcıların Duyarlılığı Piyasaya Işık Tutuyor!

Kriptoya yatırım yapmanın geleneksel olarak portföyünü çeşitlendirmenin ve piyasa risklerine ya da enflasyona karşı korunmanın bir yolu olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, Bitcoin’in son fiyat performansına bakıldığında, analistler ana akım benimsemenin ve küresel olaylarının bu anlatıyı değiştirip değiştirmediğini tartışıyorlar.

FUD ve Rusya Gerilimleri

Santiment’ten gelen veriler, Bitcoin 40.000 doların üzerine çıkarken, titrek bir zeminde olduğunu gösterdi. Bu analiz, hafta boyunca devam eden bir düşüşün ardından geldi. Ancak kayda değer olan şey, S&P500’ün de düşmesidir. Öte yandan altın fiyatları sekiz ayın zirvesine çıktı.

Bu köklü değişikliklerin nedeni ne olabilir? Avrupa’daki sivil ve ekonomik gerilim önemli bir faktör olabilir. Ne de olsa, haber şirketleri günlerdir Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edip etmeyeceği konusunda spekülasyon yapıyor. FUD yayılırken, yatırımcıların altın gibi maddi varlıklara yönelmesi oldukça normal. Hisse senetleri – ve şimdi Bitcoin – bedel ödüyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, hisse senetleri ve Bitcoin arasındaki artan korelasyon, hem analistlere hem de trader’lara endişelenmek için iyi bir neden verdi. Bu amaçla, yatırımcı duyarlılığını incelemek de faydalı olabilir.

Yatırımcı Duyarlılığı

Bitcoin için ağırlıklı duyarlılık Şubat 2022’de büyük ölçüde olumluydu. Ancak basın zamanından kısa bir süre önce sıfırın altına düştü. Bu, Bitcoin’in fiyatının son yedi günde %6.38 ve son 24 saatte %1.58 düşmesiyle gerçekleşti.

Kaynak: Sanbase

Haftalarca süren piyasa çöküşlerinden sonra, yatırımcıların tekrar umutlarını kaybetmeleri mantıklı geliyor.

Diğer yatırımcıların duygularını daha iyi anlamak için en iyi altcoin’e bakmak da gerekli olabilir. Santiment verilerine göre, Ethereum’un fiyatı keskin bir şekilde düştü. Sadece son 24 saatte %4.56’lık bir düşüş görüldü. Buna rağmen, yatırımcıların hissiyatı olumluydu ve sıfırın çok üzerindeydi. Fiyattaki düşüş eğilimi devam ederse, yatırımcı duyarlılığının da sert bir şekilde düşmesi muhtemeldir.

Kaynak: Sanbase

Gerçeklerle yüzleşme zamanı

Meta [eski adıyla Facebook] 4. çeyrek raporunu beklenenden daha düşük hisse başına kazançla yayınladığında, hisseler tekrar %20’den fazla düştü. Bunu Nasdaq’ın yüzde 1.9’luk düşüşü izledi.

Bununla birlikte, hem trader’ları hem de analistleri şok eden şey, yaklaşık aynı zamanlarda %2.1 düşen kral kripto para oldu.

Bitcoin yeniden toparlanmaya başlasa da, söz konusu korelasyon ışığında birçok BTC sahibi portföylerinin yeterince çeşitli olup olmadığını merak ettiğinden, bu benzerlik kesinlikle düşünülmesi gereken bir durum oldu.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : AMBCrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.