Bitcoin (BTC) Satış Baskısı Altında! Düşüşün Olası Sebepleri Nedir?

En büyük ve en iyi bilinen kripto para birimi Bitcoin, Tesla patronu Elon Musk’tan gelen bir dizi tweetin baskısı altındaydı, bunun yanı sıra Çin’den gelen haberler sonucunda amiral gemisi kripto para birimi 40.000 doların altına düştü. Bu düşüş, Bitcoin’in 14 Nisan’daki 64.895 dolarlık rekor seviyesinden %40’lık bir kayba işaret ediyor.

Piyasa takipçisi Coingecko’ya göre, Bitcoin’in hamleleri diğer kripto varlıklarını da vurdu, Ethereum blockchain ağına bağlı kripto para birimi ETH, %15 düşüşle 2.875 dolar seviyesine gerilerken, internet meme’i tabanlı Dogecoin %18 değer kaybetti.

Bu düşüşler, geçen hafta Musk’ın Tesla’nın artık Bitcoin’i ödeme olara kabul etmeme kararından sonra ortaya çıkmıştı. Musk’ın sonraki tweetleri de, otomobil üreticisinin coin’i elinden çıkarıp çıkarmadığı konusunda daha fazla kafa karışıklığına neden oldu.

Çin’in finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin kripto para birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sağlamalarını yasaklayan duyurusu satışları daha da kötüleştirdi. Ayrıca düzenleyiciler, yatırımcıları spekülatif kripto ticaretine karşı uyardı.

Çinli düzenleyiciler, finans kurumları tarafından kripto para birimlerinin kullanımını azaltma çabalarını yoğunlaştırdıktan sonra Bitcoin, Şubat ayının başından bu yana en düşük seviyesine yüzde 14 düştü.

Çin Halk Bankası’nın WeChat hesabında yayınlanan ortak bir açıklamada, bankacılık ve internet endüstrisi dernekleri, finans ve ödeme kurumlarının kripto para birimlerini ödeme olarak kabul etmesini veya bunlarla ilgili hizmetler ve ürünler sunmasını yasakladıkları açıklamasında bulundu.

Salı günü geç saatlerde yayınlanan açıklamada düzenleyiciler, sanal para biriminin “gerçek bir para birimi olmadığını” ve “piyasada para birimi olarak kullanılmaması gerektiğini” belirterek, fiyatlardaki son artışların “spekülasyon” olduğunu iddia etti.

Bu gelişmelerden sonra, Bitstamp borsasına göre, Bitcoin Çarşamba sabahı Asya’da 38.500 doların biraz üzerinde bir seviyeden işlem görüyordu.

Çin’in kripto para birimleri üzerindeki bu büyük baskısı, daha önce küresel ticaretin çoğunluğunu oluşturduğu söylenen ülkenin, Bitcoin borsalarını kapatmasının piyasaya etkisiyle 2017’de ivme kazanmıştı.

Bu yasaklamalardan sonra diğer ülkelerin de böyle düzenlemeler yapabileceği düşüncesi, Bitcoin fiyatının düşmesinin nedenlerinden biri olarak düşünülüyor. Danışmanlık şirketi PwC’nin kripto para birimi başkanı Henri Arslanian, “Diğer düzenleyicilerin ve politika yapıcıların önümüzdeki haftalarda yatırımcıları spekülatif ticaret veya kripto piyasasındaki oynaklık riskleri konusunda uyardıklarından, Çin kısıtlamalarıyla aynı hamleyi yaptıklarını görmek beni şaşırtmaz.” yorumunda bulundu.

Kripto para birimi fiyatlarındaki son dalgalanma, UBS Varlık Yönetimi ve Pimco’nun dijital para birimlerinin bir varlık sınıfı olarak potansiyeli hakkındaki çekincelerini ifade etmesiyle birlikte; bazı kurumsal yatırımcılar arasında kripto paraların gerçek değerleri hakkında şüpheler uyandırdı.

JPMorgan’daki analistler, CME Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerindeki açık ilgi temelinde derlenen konumlandırma verilerini gerekçe göstererek, yatırımcıların Bitcoin’den altına geri dönebileceğini söyledi.

Enflasyon korkularının yükselişte olduğu bir zamanda, kripto varlıklarındaki elden çıkarma, varlık sınıfının enflasyona karşı bir koruma olduğuna dair önceki düşüncelerin gölgelenmiş olduğunu gösteriyor. Bunun yerine, bu ay altın neredeyse %6 artarak, insanların daha geleneksel enflasyon korumalarına geri dönebileceğine işaret ediyor.

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerindeki son satış baskısı, tüm kripto para birimlerinin piyasa kapitalizasyonunu 2.5 trilyon dolarlık son rekordan 2 trilyon doların altına geri çekti.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Financial Times


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.