Bitcoin (BTC) Rallisi Devam Edecek Mi? Bu Göstergelere Dikkat!

Bitcoin fiyatı şu anda son derece değişken bir dönemden geçiyor. BTC dün 35.000 dolar seviyesine yaklaştıktan sonra, bugün bir kez daha 32.000 dolar seviyesinin altına düştü. 08 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 dolar’a ulaşmıştı ve bu pek çok yatırımcıyı heyecanlandıran bir gelişme oldu. Fakat şu an yatırımcıların aklını kurcalayan birçok soru var: yeniden rekor seviye test edilecek mi? Fiyat düşüşü sağlıklı bir düzeltme mi? Bu sorulara yanıt olabilecek bazı göstergeleri sizler için derledik.

Kurumsal Yatırımcılar Piyasada Boy Gösteriyor

Muhtemelen şu anda en iyimser argüman, kurumsal yatırımcılar tarafından bir likidite krizinin başlatılması olabilir. Özellikle Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) yeniden açılmasından bu yana neredeyse her gün yeni rekorlar kırıyor. Geçtiğimiz hafta, Grayscale 35.970 BTC satın aldı, bu da aynı zaman diliminde çıkarılan tüm yeni Bitcoin’in 5.7 katı.

Sadece Grayscale da değil, MicroStrategy ve diğer kurumlar da büyük miktarda Bitcoin arzı satın alıyor. Bununla birlikte, MicroStrategy son zamanlarda tekrarlanan Bitcoin satın alımlarıyla manşetlerde yer alıyor. CEO Michael Saylor, Şubat ayının ilk haftasında, Bitcoin’e nasıl yatırım yapılacağını öğrenmek için “binlerce yöneticinin” katılacağı bir “Şirketler için Bitcoin” konferansı düzenleyecek. Grayscale ve MicroStrategy’ye ek olarak, Bitcoin yatırımı yapmak için her hafta yeni kurumlar ve şirketler ortaya çıkıyor.

Perakende Yatırımcı Beklemiyor

Kurumsal ilginin yanı sıra perakende yatırımcının da piyasada olduğunu söyleyebiliriz. Küçük yatırımcıların ilgisinin uzun bir süre nispeten düşük kalmasının ardından, Google Trendler verilerinin ortaya koyduğu gibi 2020’nin sonuna doğru bile, arama ilgisi son haftalarda hızla arttı. Bitcoin henüz 2017 seviyesine ulaşmamış olsa bile, büyük ilgi görüyor.  Son haftalarda, giderek daha fazla ünlü de Bitcoin’e ilgi gösterdi veya yatırım yaptığını açıkladı. Stanley Druckenmiller, Paul Tudor Jones veya Bill Miller gibi finans devlerinin yanı sıra Lindsey Lohan, Maisie Williams (HBO’daki “Game of Thrones” daki Arya Stark), Carolina Panthers’tan NFL yıldızı Russell Okung ve hatta rapçi Meek Mill ve Soulja Boy gibi ünlüler, Bitcoin kervanına atladı.

Merkez Bankaları Para Basmaya Devam Ediyor

Muhtemelen yükselişe geçmesi beklenen bir Bitcoin fiyatı için en eski görüş, dünya çapındaki merkez bankaları tarafından sonsuz para basımıdır. Yatırımcıların “güvenli sığınak” olarak Bitcoin’e yönelmesi şaşırtıcı değil. Merkez bankaları önümüzdeki aylarda büyük miktarlarda para basmaya devam ederse, Bitcoin de bu politikanın kazananı olmaya devam edebilir.

Bitcoin’in On-chain Verileri Yükseliyor

Devam eden bir boğa koşusu, bazı uzmanların şu anda teknik analizden daha önemli olduğunu düşündüğü on-chain verilerle de açıkça destekleniyor. Hem Bitcoin adreslerinin sayısı hem de hash oranı birkaç gün önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca Glassnode, yeni haftalık raporunda, Bitcoin’in aSOPR’sinin (Ayarlanmış SOPR) birkaç ay yükseldikten sonra düştüğünü bildirdi. Bu, saat başına yatırımcılar arasında hareket eden kripto paraların (24h MA) ortalama olarak artık kârla satılmadığı anlamına gelir. SOPR’nin daha da düşmesi için, yatırımcıların mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında olası olmayan bir zararla satış yapmaya istekli olmaları gerekecektir. Glassnode konuyla ilgili şunları söyledi:

“Önceki haber bültenlerinde de belirtildiği gibi, piyasada bir miktar istikrar sağlamak ve bir sonraki boğa koşusunun yolunu açmak için bu sıfırlamayı arıyorduk. Yukarıdaki tablo, mevcut düzeltmenin sona erdiğini ve yükseliş sinyali sağladığını gösteriyor.”

Aşırı Isınmış Piyasa ve Kar Endişeleri

Bazı analistler, Bitcoin fiyatının sadece 3 ayda 13.000 dolar’dan 42.000 dolar’a yükselmesinin çok hızlı gerçekleştiğine ve FOMO tarafından yönlendirildiğine inanıyor. Onlara göre, tüm zamanların en yüksek seviyesinden 30.000 dolar’a %28’lik düzeltme, yeni yatırımcıları çekmek için yeterli olmayabilir.

Belirsiz Yasal Düzenleyiciler

Hem tüm kripto piyasasını etkileyebilecek olan Ripple’a karşı SEC davası hem de Tether’e (USDT) karşı hala bekleyen dava, kripto piyasasının gündeminde yer alıyor. Ayrıca ABD, Biden yönetimine geçiş sürecindedir. Trump sektöre düşman olsa da, Biden SEC ve OCC için “kripto dostu” başkanlar atadı. Yine de bazı yasal belirsizlikler var. Piyasalar belirsizlikten nefret ettiğinden, düşüş senaryosu Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenleyici netlik sağlanana kadar devam edebilir.

Bitcoin’in NUPL Göstergesi Küresel Zirveye İşaret Ediyor

Glassnode’un da ortaya koyduğu gibi, Bitcoin’in NUPL’si (Net Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar) yeşil “Belief” bölgesini geçip mavi “Euphoria” bölgesine gelmenin eşiğinde. Glassnode, “Bu, bazı temkinli yatırımcılara bunun bu boğa piyasası için küresel zirveyi temsil ettiğini gösterebilir” açıklamasını yaptı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.