Bitcoin (BTC), Piyasa Hakimiyeti 2 Yılın En Düşük Seviyesinde!

Bitcoin (BTC) piyasa değerinin toplam kripto para piyasası değerine oranına “Bitcoin piyasa hakimiyeti” ya da “BTC dominance endeksi” denir. Bitcoin piyasa hakimiyeti, piyasadaki duruma göre zaman zaman artar ya da azalır. Piyasa değerinin azalması, diğer para birimlerinin, yani altcoin’lerin öne çıktığını gösterir. Nitekim, altcoin’lerin son 24 saatte daha önemli kazançlar elde etmesiyle BTC’nin hakimiyetini yaklaşık %51.36’ya kadar düştü. Bu seviye en son yaklaşık 2 yıl önce görülmüştü.

Bitcoin hakimiyet oranı şu an %51.70 seviyelerinde yer alıyor. Genellikle yatırımcılar, Bitcoin fiyatının yatay seyrettiği ya da düşüş yaşadığı dönemde fırsat elde etmek için altcoin’lere yönelir. Bu durumda yatırımlarını tamamen kripto para birimlerinden çıkarmak yerine altcoin yatırımları yaparlar. Bunun sonucunda Bitcoin piyasasındaki toplam miktar azalır ve para altcoin piyasasına akar. Böylece Bitcoin piyasa hakimiyeti geriler.

Peki Bitcoin piyasa hakimiyeti neden önemli? Bitcoin tarafında yapılan işlemlerin sayısı azalır ve altcoin seçenekleri daha fazla tercih edilirse, pek çok altcoin’in fiyatlarında ciddi artışlar yaşanabilir. Bu durumda akıllara gelen ise “altcoin sezonunun” başladığıdır. Ayrıca altcoin’lerin Bitcoin’den bağımsız olarak yukarı yönlü hareket ettiği 2017 yılında da Bitcoin hakimiyetinde ciddi bir düşüş yaşandığına şahit olmuştuk.

Piyasa hakimiyeti, trader’ların sık sık kullandığı bir gösterge olarak biliniyor. Ancak tek bir göstergenin strateji belirlemede yeterli olmayacağını belirtmekte fayda var. Bu noktada BTC piyasa hakimiyeti, yatırımların ne kadarlık kısmının altcoin piyasasına ayrılması gerektiği konusunda fikir verebilir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.