Bitcoin (BTC) Madenciliğinin Zorluğu Artıyor

Güçlü yeni donanımların partiye katılmasıyla Bitcoin madenciliği daha da zorlaşacak. Bitcoin madenciliği artık hiçbir zaman olmadığı kadar hesaplama gücü gerektiriyor. Ağdaki madenciliğin zorluğu, en son yeniden yapılandırmadan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıyor.

Toplam hashrate’deki değişimlere paralel olarak azalıp artan madencilik zorluğu, yaklaşık yüzde 6’lık bir sıçrama yaparak şu anda 23.1 trilyona yükseldi.

Bu durum yılın başından beri zorlukta yaşanan en büyük artış. Madencilik zorluğu, son altı kalibrasyon döneminin beşinde artış yaşadı.

Bitcoin madenciliğinin zorluğunu arttırmak, kulağa amaca aykırıymış gibi gelebilir. Ancak mekanizma, ağı düzenlemede önemli bir rol oynar. Ağı saldırıya karşı daha dayanıklı hale getirir ve blokların sabit bir hızda işlenmesini sağlar.

Madencilik zorluğu, 2016 blok işlendikten sonra otomatik olarak yeniden kalibre edilir. Bu da kabaca 2 haftada bir gerçekleşir. Madencilik zorluğunun bu yılki artışındaki tutarlılık, madenciler arasında mevcut rekabetin şiddetinin bir yansımasıdır.

Son yıllarda Bitcoin fiyatında yaşanan artışa bağlı olarak madencileri de yeni bir heyecan kapladı çünkü madencilik artık her zamankinden daha kazançlı. Mart ayında, rallinin başlamasından önce madenciler 1.5 milyar dolarlık rekor bir kazanç elde etti. Bu da Eylül ayından %373 daha fazla. Madencilik operasyonlarının hacmi arttıkça, Bitcoin’in değerinde gerçekleşen artıştan yararlanabilmek için madencilik zorluğu da artmaktadır.

Yeni Madencilik Donanımı Bitcoin Madenciliğinin Zorluğunu Artırıyor

Compass madencilik firmasının CEO’su Whit Gibbs, Madencilik zorluğundaki önemli artışın nedeninin, tedarik sorunlarının çözülmesinin ardından, çok sayıda yeni ASIC makinesinin devreye girmesine bağlanabilecek olduğunu söylüyor.

Bugün yaşanan orta boyutlu zorluk artışlarının, bu yılın ilerleyen zamanlarında ve 2022’de yaşanacak olanların sadece bir örneği olduğu söylenebilir. Makine sevkiyatları gelmeye ve konuşlandırılmaya başladıkça bu artış devam edecektir.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.