Bitcoin (BTC) Madenciliğinin Zorluğu Artıyor

0

Güçlü yeni donanımların partiye katılmasıyla Bitcoin madenciliği daha da zorlaşacak. Bitcoin madenciliği artık hiçbir zaman olmadığı kadar hesaplama gücü gerektiriyor. Ağdaki madenciliğin zorluğu, en son yeniden yapılandırmadan sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıyor.

Toplam hashrate’deki değişimlere paralel olarak azalıp artan madencilik zorluğu, yaklaşık yüzde 6’lık bir sıçrama yaparak şu anda 23.1 trilyona yükseldi.

Bu durum yılın başından beri zorlukta yaşanan en büyük artış. Madencilik zorluğu, son altı kalibrasyon döneminin beşinde artış yaşadı.

Bitcoin madenciliğinin zorluğunu arttırmak, kulağa amaca aykırıymış gibi gelebilir. Ancak mekanizma, ağı düzenlemede önemli bir rol oynar. Ağı saldırıya karşı daha dayanıklı hale getirir ve blokların sabit bir hızda işlenmesini sağlar.

Madencilik zorluğu, 2016 blok işlendikten sonra otomatik olarak yeniden kalibre edilir. Bu da kabaca 2 haftada bir gerçekleşir. Madencilik zorluğunun bu yılki artışındaki tutarlılık, madenciler arasında mevcut rekabetin şiddetinin bir yansımasıdır.

Son yıllarda Bitcoin fiyatında yaşanan artışa bağlı olarak madencileri de yeni bir heyecan kapladı çünkü madencilik artık her zamankinden daha kazançlı. Mart ayında, rallinin başlamasından önce madenciler 1.5 milyar dolarlık rekor bir kazanç elde etti. Bu da Eylül ayından %373 daha fazla. Madencilik operasyonlarının hacmi arttıkça, Bitcoin’in değerinde gerçekleşen artıştan yararlanabilmek için madencilik zorluğu da artmaktadır.

Yeni Madencilik Donanımı Bitcoin Madenciliğinin Zorluğunu Artırıyor

Compass madencilik firmasının CEO’su Whit Gibbs, Madencilik zorluğundaki önemli artışın nedeninin, tedarik sorunlarının çözülmesinin ardından, çok sayıda yeni ASIC makinesinin devreye girmesine bağlanabilecek olduğunu söylüyor.

Bugün yaşanan orta boyutlu zorluk artışlarının, bu yılın ilerleyen zamanlarında ve 2022’de yaşanacak olanların sadece bir örneği olduğu söylenebilir. Makine sevkiyatları gelmeye ve konuşlandırılmaya başladıkça bu artış devam edecektir.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın