Bitcoin (BTC) Konsolidasyon Aşamasında Sona Mı Gelindi?

Geçen Cuma Elon Musk etkili yükselişin ardından, Bitcoin fiyatı hafta sonu boyunca derin bir konsolidasyon aşamasındaydı. Geçtiğimiz iki gün boyunca BTC fiyatı 32.200 ila 34.800 dolar aralığında işlem gördü. Yazının kaleme alındığı sırada, Bitcoin 34.500 dolar seviyesinde reddedildi ve 33.800 dolar’a düştü.

Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 dolar’a (08 Ocak’ta) kıyasla düşük seviyelerde işlem görüyor. Fakat bu durumun yeni bir ayı piyasasının başlangıcı değil, sadece bir konsolidasyon olduğu yönündeki iddialar güçlü. Veri analitiği firması Glassnode’un CTO’su Rafael Schultze-Kraft, geçtiğimiz ay en büyük ikinci stablecoin olan USD Coin’nin (USDC) önde gelen kripto para borsalarına “büyük” girişlerinin olduğunu açıkladı. Schultze-Kraft, bu sermayenin kenarda beklediğini ve doğru an geldiğinde Bitcoin’e yatırılacağını iddia ediyor:

“Bu yıl borsalara büyük miktarda USDC girişi. Kenarda bekleyen bir sürü barut. Ben hazırım.”

CryptoQuant, Cuma günü erken saatlerde dünya çapındaki tüm borsalardaki stablecoin varlıklarının bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek bu analizi doğruladı. Tether (USDT) hala %42.6 ile tüm varlıkların en yüksek yüzdesine sahipken, onu %24.3 ile Binance USD (BUSD) ve %21.1 ile USDC izliyor.

Boğa piyasası ortasında büyük bir konsolidasyon aşaması olduğunu savunan tek gösterge stablecoin’ler değil. Analist Willy Woo’nun bu doğrultuda belirttiği ilk gösterge SOPR göstergesidir.

SOPR, bir gün içinde yatırımcıların işlem gören paralarındaki kar veya zarar durumlarını belirlemeye yönelik bir göstergedir. 1’den büyük bir SOPR değeri, ortalama olarak insanların kârla satış yaptığı anlamına gelir. SOPR değeri 1’den küçükse, bu, insanların zararla satacağı anlamına gelir. Woo’nun analiz ettiği gibi, değer şu anda 1.0’ın biraz üzerinde. Woo, SOPR indikatörünün 1 seviyesine çıktığını ve bunun tam anlamıyla “resetlenmek” olduğunu dile getirdi. Woo’ya göre normalde bu seviye ağır ayı piyasalarından sonra görülürken şimdi direkt olarak küçük bir düşüş dönemi sonrasında ortaya çıktı.

RSI göstergesi de ayrıca konsolidasyon aşamasının sonuna işaret ediyor. Konsolidasyon aşamasının sona erdiğinin bir başka göstergesi de her gün eklenen “çok sayıda yeni Bitcoin kullanıcısı”. Woo’nun ortaya koyduğu gibi, konsolidasyon sırasında bile, günlük yeni kullanıcı sayısı diğer herhangi bir zamandan daha fazla. Ek olarak, alıcılar şu anda son derece güçlü şekilde HOLD’ing yapıyor, yani Bitcoin’lerini tutmayı tercih ediyor. Bitcoin arz değişim tablosu, Bitcoin piyasasının büyük bir arz şokuna doğru ilerlediğini gösteriyor. Grafikte KIRMIZI’ya hareket eden BTC, HODL’ing eğilimini açıkça gösteriyor. Woo bu noktada şu sonuca varıyor:

“Mevcut sermaye akışlarının gelmesiyle, konsolidasyon tabanının günlük kapanışlarda 29.000 dolar olması bekleniyor, üst sınır 56.000 dolar (ancak her gün hızla yükseliyor).”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.