Ocak 3, 2022

Bitcoin (BTC) Hash Oranı, 13. Yıl Dönümünde Zirveye Ulaştı!

Bitcoin (BTC) ağ hash oranı, Pazartesi günü Bitcoin ağı 13. yaşına girerken, saniyede 207,53 milyon tera hash (TH/s) ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin bundan tam on üç yıl önce Satoshi Nakamoto takma adıyla tanınan anonim birisinin başlattığı blok zinciri ile bugün hala ayakta duran ve finansal devrimin bir parçası olarak görünen büyük bir kripto ağını başlattı.

Yeni hash oranı, bu yıl Mayıs ayında başlayan Çin madenci çıkışından sadece altı ay sonra geldi. Çin, Bitcoin ağının madencilik hash gücünün %60’ından fazlasına sahipti ancak Mayıs ayında Pekin hükümeti, büyük Bitcoin madenciliği çiftliklerinin faaliyetlerini durdurmasına ve diğer kripto madenciliği uyumlu ülkelere taşınmasına neden olan her tür kripto madenciliği üzerinde ülke çapında bir baskı başlattı. Madenciler de bu yasağı takiben Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Kazakistan ülkelere taşındı.

Aşağıdaki madencilik ısı haritası, Çin’in Nisan ve Temmuz aylarında madencilik payını temsil ediyor ve madencilik sonrası yasağın sıfıra sert düşüşünü gösteriyor.

Çin’in Bitcoin ağındaki payı Temmuz sonunda %60’ın üzerindeyken çok sert bir şekilde sıfıra düştü. Bununla birlikte, madencilik çiftliklerinin toplu çıkışı ve kapatılması, Bitcoin ağının hash gücünde %60’lık bir düşüşe yol açtı ve 27 Haziran’da saniyede 58,46 milyon tera karmaya (TH/s) kadar düştü.

Bitcoin

Bitcoin Fiyatı Bundan Etkilenir mi?

Bitcoin fiyatı, Ekim ayında 69 bin dolara yakın zirvesinden %30 düştü. 2021’in son iki ayı düşüş eğilimine girerek birkaç fiyat tahmininin başarısız olmasına neden oldu.

Uzmanlar, Ekim ayı yükseliş trendi nedeniyle fiyatı aştıklarını kabul etseler de, Bitcoin pazarının zirveden çok uzak olduğuna ve yeni yılın ilk çeyreğinde boğa koşusunun başka bir ayağını görebileceğine inanıyorlar.

BTC şu anda 46 bin doların biraz altında işlem görüyor ve bir süredir 50 bin doların altında konsolide oluyor. Omicron varyantının büyük batılı ülkelerde kargaşa yaratmaya başlaması, ABD ve Fransa’nın dünya rekoru sayıda yeni vaka görmesiyle kurumlar 2021’de olduğu gibi tekrar Bitcoin’e dönebilir.

Bitcoin

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.