Bitcoin (BTC) Fiyatı Yeniden 40.000 Dolar’ın Üzerinde! Yükselişin Sebebi Ne?

Bitcoin (BTC), birçok borsada (Bitstamp, Coinbase gibi) 40.000 dolar seviyesini yeniden aşmayı başardı. Daha önce, BTC bu seviyeyi aştığında, yani 8 Ocak’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 41.941,56 dolar’a kadar yükselmişti. Bundan sonra, 15 Ocak’ta önde gelen kripto sadece 39.187 dolara kadar yükseldi ve o zamandan beri dar bir aralıkta işlem görüyordu, hatta birkaç kez 33.000 dolar’ın altına kadar düşmüştü.

Mevcut yükselişin sebebine dair birden fazla gelişme sıralanabilir. Birinci sebep, Bitcoin hash oranının artması olabilir. Coin Metrics’ten alınan verilere göre, bu hafta rekor seiye olan 174.9 EH/s’ye yükseldi. Bitcoin büyümesinin ikinci itici gücü Bitcoin madenciliği zorluğunun artması olabilir. Bu metriğin değeri yüzde 2.93 oranında arttı. Ayrıca uzmanlar, Bitcoin’i bu sefer yukarı iten faktörlerden birinin MicroStrategy ve CEO’su Michael Saylor tarafından düzenlenen ve Bitcoin’in kendileri için ne olduğunu açıklamak amacıyla yaklaşık 1400 şirketin yöneticilerini bir araya getiren konferans olduğuna inanıyor. Michael Saylor, etkinliğe 5 bin 656 kişinin katıldığını bildirdi.

CoinShares baş stratejisti Meltem Demirörs yükselişi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla değerlendirdi. Yükselişin “tesadüf” olduğunu belirten Demirörs şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin bir cumartesi günü sabah 6’da 40.000’i tesadüfen kırıyor. Muhtemelen sadece bir heves. Kesinlikle sadece bir heves.”

Kurumsal kripto borsası Lmax Digital’de bir kripto para birimi stratejisti olan Joel Kruger ise 40.000 dolar seviyesini kırdıktan sonra Bitcoin’in yukarı doğru hareketinin devam edeceğini tahmin ederken daha temkinli davrandı ve “piyasanın henüz 40.000 dolar’ın ötesinde anlamlı bir yükseliş beklemesi gerektiğine inanmıyoruz” ifadelerini kullandı. Ona göre, “haftalık ve aylık teknik çalışmalar hala aşırı alım bölgesinde takip ediliyor”, bu da BTC’nin riskli bölgeye girdiğini gösteriyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.