Bitcoin (BTC) Fiyatı Neden Düştü?

0
395

Bitcoin, 41.986 dolar’lık rekor bir seviyeye ulaştıktan sonra hafta sonu ve Pazartesi günü büyük bir fiyat düşüşü yaşadı.

Önde gelen kripto para birimi, sadece üç günlük işlem seansında 11.000 dolar’dan fazla diğer bir ifadeyle yaklaşık yüzde 29 değer kaybetti ve 30.000 dolar’lık seviyelere kadar geriledi. Ayrıca düşüşü, piyasa değerinden yaklaşık 205 milyar dolar azaltarak Mart ayından bu yana en kötü performansı olduğunu gösterdi.

Birçok analist, kripto para biriminin son dokuz ayda hızla yükseldikten sonra aşağı yönlü bir düzeltme yapmasını normal olarak değerlendirdi. Bununla birlikte, Bitcoin fiyat düşüşü sırasında, düşüşü tetikleyen nedenler oldukça merak ediliyor.

Mali Yardım Umudu

Teşvik paketleri ABD doları piyasasında düşüş ihtimalini artırıyor. Bazı piyasa uzmanları Bitcoin boğalarının 2020’de kripto para biriminin değer kaybeden dolara karşı, yükselişe geçtiğini düşünüyor. Geçen hafta son derece çekişmeli geçen Georgia Senatosu ikinci tur seçimlerinde Demokratların zaferinden sonra, Wall Street profesyonelleri bunun Joe Biden’ın en az 1 trilyon dolar değerinde ek teşvik paketi geçirme olasılığını artıracağını düşünüyor.

Bu gelişme, Bitcoin’in umut verici yükseliş temeli yerine ABD doları endeksinin toparlanmasına yardımcı olduğu için başarısız oldu. Dolar, 89.20 civarında dibe vurduktan sonra, yabancı para sepetine karşı yüzde 1.70 oranında yükseldi. Goldman Sachs analistleri durumu, uzun vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirilerindeki yükselişin yol açtığı “kalabalık bir ABD doları duyarlılığı” olarak nitelendirdi.

Aşırı Alım Sinyali

Bitcoin, sadece iki aylık sürede 18.000 dolar’dan 41.000 dolar’ın üzerine çıktı. Bu sürede, kripto para birimi yalnızca mütevazı geri çekilmeler yaşadı ve trader’ların çantalarını yerel düşük seviyelere yakın seviyelerde yeniden doldurmalarını ve ralliyi daha yüksek seviyelere çıkarmalarını istedi. Sonuç olarak, bir varlığın hızını ve fiyat değişimini ölçen teknik bir gösterge olan Göreceli Güç Endeksi üzerindeki veriler, zirve yapan bir aşırı alım sinyali verdi.

Aşırı ısınan RSI’lar genellikle Bitcoin piyasasında daha derin fiyat düzeltmelerine yol açar. Trader’ların sadece zirveyi karları güvence altına almak için kullanması olasıdır, bu da vadeli işlemler piyasasındaki yükseliş dalgalarını değiştirerek uzun bir baskıya neden oldu. Bunun yanında, yerel bir dip bulduğu için Bitcoin satın alan trader’ların beklentilerini de artırdı.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın