Bitcoin (BTC) Fiyatı Neden Düştü?

Bitcoin, 41.986 dolar’lık rekor bir seviyeye ulaştıktan sonra hafta sonu ve Pazartesi günü büyük bir fiyat düşüşü yaşadı.

Önde gelen kripto para birimi, sadece üç günlük işlem seansında 11.000 dolar’dan fazla diğer bir ifadeyle yaklaşık yüzde 29 değer kaybetti ve 30.000 dolar’lık seviyelere kadar geriledi. Ayrıca düşüşü, piyasa değerinden yaklaşık 205 milyar dolar azaltarak Mart ayından bu yana en kötü performansı olduğunu gösterdi.

Birçok analist, kripto para biriminin son dokuz ayda hızla yükseldikten sonra aşağı yönlü bir düzeltme yapmasını normal olarak değerlendirdi. Bununla birlikte, Bitcoin fiyat düşüşü sırasında, düşüşü tetikleyen nedenler oldukça merak ediliyor.

Mali Yardım Umudu

Teşvik paketleri ABD doları piyasasında düşüş ihtimalini artırıyor. Bazı piyasa uzmanları Bitcoin boğalarının 2020’de kripto para biriminin değer kaybeden dolara karşı, yükselişe geçtiğini düşünüyor. Geçen hafta son derece çekişmeli geçen Georgia Senatosu ikinci tur seçimlerinde Demokratların zaferinden sonra, Wall Street profesyonelleri bunun Joe Biden’ın en az 1 trilyon dolar değerinde ek teşvik paketi geçirme olasılığını artıracağını düşünüyor.

Bu gelişme, Bitcoin’in umut verici yükseliş temeli yerine ABD doları endeksinin toparlanmasına yardımcı olduğu için başarısız oldu. Dolar, 89.20 civarında dibe vurduktan sonra, yabancı para sepetine karşı yüzde 1.70 oranında yükseldi. Goldman Sachs analistleri durumu, uzun vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirilerindeki yükselişin yol açtığı “kalabalık bir ABD doları duyarlılığı” olarak nitelendirdi.

Aşırı Alım Sinyali

Bitcoin, sadece iki aylık sürede 18.000 dolar’dan 41.000 dolar’ın üzerine çıktı. Bu sürede, kripto para birimi yalnızca mütevazı geri çekilmeler yaşadı ve trader’ların çantalarını yerel düşük seviyelere yakın seviyelerde yeniden doldurmalarını ve ralliyi daha yüksek seviyelere çıkarmalarını istedi. Sonuç olarak, bir varlığın hızını ve fiyat değişimini ölçen teknik bir gösterge olan Göreceli Güç Endeksi üzerindeki veriler, zirve yapan bir aşırı alım sinyali verdi.

Aşırı ısınan RSI’lar genellikle Bitcoin piyasasında daha derin fiyat düzeltmelerine yol açar. Trader’ların sadece zirveyi karları güvence altına almak için kullanması olasıdır, bu da vadeli işlemler piyasasındaki yükseliş dalgalarını değiştirerek uzun bir baskıya neden oldu. Bunun yanında, yerel bir dip bulduğu için Bitcoin satın alan trader’ların beklentilerini de artırdı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.