Bitcoin (BTC) 60.000 Dolara Dönüş Yolunda mı? Bazı Analistlere Göre “Evet”

0
Bitcoin (BTC) 60.000 Dolara Dönüş Yolunda mı? Bazı Analistlere Göre

Yeni yıla ‘sert’ bir başlangıç yapan Bitcoin (BTC), bir süre sonra daha stabil hale gelmeyi başardı ve yaşadığı ufak bir düşüşten sonra %2 değer kazanarak ‘yeşil ışık’ yaktı.

Bitcoin fiyatını yorumlayan bazı analistler, yaşanan bu stabilite ve istikrarın BTC için oldukça kritik olduğunu ve bu istikrarın, BTC’yi eski, ihtişamlı günlerini yeniden kazanmasının anahtarı olduğunu iddia etti.

Yeni yıla bir bir başlangıçtan sonra, Bitcoin bir kez daha istikrar kazanıyor gibi görünüyor. En iyi kripto para birimi 43.000 doların üzerinde işlem görüyor ve son 24 saat içinde yüzde 2’nin üzerinde değer kazandı. Son zamanlarda kaybettiği zeminin çoğunu henüz geri kazanmamış olsa da, analistler bunun iyi bir başlangıç noktası olduğunu ve BTC’yi geri dönüş için hazırlayabileceğini iddia ediyor. Hatta bazıları 60.000 dolarlık fiyatı tekrar test etmeye başlamasının uzun sürmeyeceğini tahmin ediyor.

Basın zamanında, BTC geçen güne kıyasla yüzde 2,01 artışla 43,140 dolardan işlem görüyor.

Analistler, geçtiğimiz Ağustos ayından sonra ilk defa 40.000 doların altına düşen Bitcoin’in bu düşüşü bir katalizör olarak kullanacağına inanıyor.

Oanda’da kıdemli bir pazar analisti olan Craig Erlam’a göre, Bitcoin’in ihtiyaç duyduğu tek şey ‘momentum’. Erlem, Günlük bülteninde şunları kaydetti:

“Bitcoin 45.500 doları kırabilirse, en kötüsü senaryonun arkada bıraktığına dair inanç artmaya başlayacağından, keskin bir yükseliş daha görebiliriz.”

Bitcoin için arka rüzgar, artan ekonomik belirsizliği, yüksek enflasyonu ve geçen hafta yüzde 1’e yakın düşen ABD Dolar Endeksi’ndeki düşüşü içeriyor. Bu endekste bir düşüş genellikle riskli olarak kabul edilen varlıklar için iyiye işarettir ve Bitcoin son aylarda bu kategoriye tam olarak düşüyor.

Bir kripto para yatırım şirketi olan Stack Funds’ın araştırma başkanı Lennard Neo konu hakkında şunları kaydetti:

Bitcoin, son zamanlarda piyasa belirsizlikleri arasında, daha çok bir risk varlığı gibi davranıyor. Piyasalar, BTC’nin enflasyonist bir hedge veya risk varlığı olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Ancak şu anki makro iklime bakacak olursa, BTC’nin kısa vadede daha oynak bir piyasaya sahip olacağını bekleyebiliriz.”

Neo’nun yorumları, BTC topluluğunda hararetli bir tartışmayı da canlandırdı. Bitcoin enflasyona karşı bir hedge mi yoksa riskli bir varlık mı? Yıllar boyunca yapılan anlatılar, BTC’nin dijital altın olduğu, piyasa koşullarından bir teselli olduğu yönündeydi. Birçok şirket, sürekli yükselen Microstrategy de dahil olmak üzere, bu anlatıya dayanan milyonlarca dolar değerinde BTC satın aldı.

Ancak son günlerdeki veriler farklı bir tablo çiziyor. Bitcoin, normal makroekonomik koşullarla ilişkili fiyat hareketleri ile riskli varlıklarla güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Örneğin, yakın zamanda ABD Federal Rezervi ekonomiye nakit enjeksiyonunu azalttığını açıkladığında, daha riskli varlıklar bir satışla karşı karşıya kaldı ve Bitcoin de bu durumdan muaf olmadı. Aslında bu, hafta başında 40.000 doların altına düşüş için önemli faktördü.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indererek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın