Şubat 5, 2022

Bitcoin (BTC) 41.500 Doların Üzerinde! – İşte Piyasadaki Yükselişin Ana Nedenleri

Bitcoin (BTC) fiyatı üzerine “düşüş pozisyonu” açan yatırımcılar, bir süredir yönünü tam olarak belli etmeyen fiyatın yükselmesinin ardından büyük kayıplar yaşadı.

Wall Street tarafından yaşanan oynaklığın Bitcoin (BTC) için büyük bir fırsat olduğunu fark eden yatırımcılar, önde gelen kripto varlığın fiyatının bu hafta içinde ilk kez 40.000 doların üzerine çıkmasına yardımcı olmuştu.

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, BTC/USD paritesinin Wall Street’in hızlı kazançlar sağlamaya başlamasından sadece 2 saat sonra 4 Şubat’ta aniden 40 bin doların üzerine çıktığını gösterdi.

Son 24 saat içinde, Bitcoin 37.000 dolar aralığından 41 doların üzerine güçlü bir sıçrayış gerçekleştirmeyi başardı ve 41.500 doların üzerine doğru yükselişi tetikleyerek, short pozisyonu açan yatırımcıların büyük bir acı çekmesine neden oldu.

Coinglass’a göre, Bitcoin tasfiyeleri son 24 saatte 114 milyon doları geçti ve toplam piyasa tasfiyesi 300 milyon doları aştı. Son 24 saatte 73.610 tüccar tasfiye edildi. En önemli tek tasfiye emri Okex’te gerçekleşti – BTC-USDT-SWAP değeri 3,18 milyon dolar.

Veriler, fiyatlardaki keskin artışa rağmen, short pozisyonlarda yaklaşık 114 milyon dolarlık 24 saatlik BTC sözleşmesi tasfiyesinin türev piyasasının nispeten soğuk olduğunu ve yükselişi spot piyasanın yönlendirdiğini gösteriyor.

ETH/USD çifti ise 3000 dolarlık psikolojik seviyeyi geçmeyi başardı, Ethereum son 24 saatte 2670 dolardan 3032 dolara yükselerek %12 yükseliş kaydetmeyi başardı.

Piyasa değerine göre ilk on kripto para birimindeki genel eğilim yine yükselişti, en iyi performans gösteren ise son 24 saatte %15 artışla Polkadot, %10 ile Solana, %9 ile XRP ve %12 ile Terra oldu.

Kripto Piyasası Neden Yükseliyor?

Makroekonomik koşullar incelendiğinde koşullar aslında pek de fazla değişmedi. Faiz oranlarının yükselmesi beklenmeye devam ediliyor ve spekülatif para çoğunlukla daha güvenilir varlıklara aktarılmaya devam ediliyor.

Bununla birlikte, Wall Street seansı Amazon (AMZN) için yeni kazanımlarla başladı ve böylece kripto para biriminin yükseliş hareketini körüklemeye yardımcı oldu.

Ayrıca, son zamanlarda kripto para birimleri ile yakından ilişkili olan Nasdaq endeksi %2’den fazla yükseldi. Ünlü trader ‘Light’ 2 ayda yeteri kadar satış olduğunu ve bir toparlanma gördüğümüzü belirterek, şu sözleri kaydetti:

“40 bin dolardan satılacak spot envanter kaldığından şüpheliyim. Satılacak olan şey, bir makro panik tarafından kapatılan 2 aylık bir düşüş trendinde zaten satıldı. Ayrıca, 30 bin dolarlık alandaki alıcıların burada satmak için satın aldığından şüpheliyim. 2019’daki 6 bin dolar seviyesine birçok yönden benzer bir durumu yaşıyoruz.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Crypto Basic


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.