Şubat 16, 2024

Bitcoin Boğa Sezonunda Ne Kadar Yükselecek: Analist %188’lik Artış Olası Dedi!


CryptoQuant’tan analist Onchain Edge’in son değerlendirmesine göre, Bitcoin on-chain verilerinin analizi, kripto para biriminin muhtemelen 150.000 dolarlık bir boğa koşusuna ulaşmasını sağlayacak iki olası senaryoya işaret ediyor. Piyasa analistinin öngördüğü ilk senaryo, 2019’daki piyasa hareketlerinin bir benzerinin tekrarlanması üzerine kurulu. Eğer bu tahmin gerçekleşirse, Bitcoin değeri önümüzdeki altı ay içinde 23.000 dolar seviyelerine kadar gerileyebilir ve ardından piyasa ikinci senaryoyu izleyebilir. İkinci senaryo olan Senaryo B ise, Bitcoin’in fiyatını 150.000 dolara çıkaracak büyük bir boğa koşusunun yaşanacağı anlamına gelir. İşte detaylar…

Bitcoin Metrikleri Ne Diyor?

Onchain Edge, çeşitli metrikler aracılığıyla piyasanın durumunu değerlendirirken, BTC’nin potansiyelini gösteren belirgin verilere odaklandı.

Öncelikle, Onchain Edge’in analizine göre, gerçekleşmemiş kar ve zararlar 0,54 seviyesine yakın bulunmaktadır. Bu değer, Bitcoin’in 2019’daki en yüksek fiyatına işaret eden alana oldukça yakındır. Mevcut değer şu anda 0,49 civarındadır ve bu da birçok yatırımcının hala kârda olduğunu göstermektedir. Bu veri, Bitcoin’in güçlü bir pozisyonda olduğunu göstermektedir.

Diğer bir önemli metrik olan Puell Multiple ise Bitcoin madencilerinin kârlılığını ölçmek için kullanılmaktadır. Puell Multiple, şu anda 1,83 seviyesine ulaşmış durumdadır. Bu metrik, piyasanın alım veya satım sezonunda olduğunu belirlemeye yardımcı olmaktadır. Puell Multiple, sıfırdan ona kadar değişen bir aralıkta hareket etmektedir. 0,5’in altındaki değerler genellikle alım sinyali olarak kabul edilirken, sekizin üzerindeki değerler ise satış sinyali olarak yorumlanır. Ancak, Puell Multiple değeri şu anda 2,0 seviyesinin altında bulunduğundan, 2019 direnci olan 2,05’e ulaşmadan önce biraz daha ilerleme kaydetmesi gerekebilir.

Ayrıca, Bitcoin açık pozisyonları da artmaktadır ve şu anda BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı 2021 rallisindeki seviyeleri görmekteyiz. Ancak, açık pozisyonlar 2021’deki gibi hızlı bir artış yaşamamaktadır, daha kontrollü bir şekilde yükselmektedir. Bu durum, piyasadaki potansiyel yükselişin hala devam ettiğini ancak daha dengeli bir şekilde gerçekleştiğini göstermektedir.

Bu veriler Onchain Edge’in analizinin temelini oluşturdu. Tüm bu veriler, Bitcoin’in büyüme potansiyelinin hala yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak, piyasadaki dinamiklerin daha dengeli bir şekilde geliştiğini ve yükselişin daha kontrollü olduğunu söyleyebiliriz. Analistler, bu metrikleri yakından izleyerek Bitcoin’in gelecekteki performansı hakkında daha sağlam bir değerlendirme yapmaya çalışmaktadır.

Onchain Edge, piyasaya yeni para girmediği ve açık pozisyonlarda henüz bir yükseliş yaşanmadığı için yukarıda bahsettiğimiz B senaryosunun ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğuna inanıyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : KoinFinans

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?