Bitcoin Balinaları Azalıyor: Bu Pazar için Ne Anlama Geliyor?

Blockchain veri sağlayıcısı Glassnode’un bu hafta yayınladığı rakamlara göre; Bitcoin balinalarının sayısı azalıyor. Yeni veriler, şu anda son 10 aya göre daha az Bitcoin balinası olduğunu gösteriyor. Ancak bunun yanında, daha küçük miktarlar tutan adreslerin sayısı artıyor.

Square ve Tesla gibi büyük şirketlerin son birkaç ay içinde büyük miktarda Bitcoin satın aldığı bilinen bir gerçek. Örneğin, ödeme şirketi Square şu anda servetinin bir parçası olarak 394 milyon dolarlık Bitcoin bulunduruyor. Ve Elon Musk’ın araba şirketi geçtiğimiz Şubat ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı (Musk şimdi aniden Bitcoin’in “çevresel etkisi” hakkında endişelendi ve Tesla’nın artık kripto parayı ödeme olarak kabul etmeyeceğini tweetledi.)

Ancak, geçtiğimiz yaz MicroStrategy tarafından başlatılan ve görünüşe göre artan, büyük şirketlerin BTC’yi bilançolarında tutma eğilimine rağmen, balina adreslerinin sayısı (1.000 veya daha fazla Bitcoin tutan dijital cüzdanlar) geçen yıl boyunca istikrarlı bir şekilde azaldı.

Blockchain veri sağlayıcısı Glassnode’a göre, geçtiğimiz ay Bitcoin balinalarının sayısı önemli ölçüde düştü: Nisan ayında bu rakam 2.231 adresti.

Dün ise balina adreslerinin sayısı, 10 ayın en düşük seviyesi olan; 2.167 idi. Bu, balina sayısının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı ocak ayına göre oldukça büyük bir değişime işaret ediyor.

Quantum Economics’te analist olan Pedro Febrero’nun Decrypto’ya verdiği bilgilere göre, bu durum yatırımcıların endişelenmesi gereken bir durum değil. Febrero; bunun düşüş göstergesi olmadığını, Bitcoin dünyasına daha fazla insan dahil olması ve para biriminin yaygın olarak dağılmasından dolayı, aslında durumun bunun tam tersi olabileceğini söyledi.

“Bitcoin’in daha fazla dağılabilmesi için balina sayısının önemli ölçüde düşmesi gerekiyor. Bitcoin’in fiyatı arttıkça balina sayısının düşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Esasen balinalar bir kez sattıktan sonra, aynı fiyattan veya daha düşük bir fiyattan pazara geri dönmeleri zordur.”

Eski bankacı ve analist Alex Kruger de Decrypt’e balinalardaki düşüşün bir ayı piyasası sinyali için yeterli olmadığını söyledi.

“Sadece kuru gürültü”

Görünüşe göre her iki analist de haklı. Coin Metrics tarafından bugün yayınlanan bir rapor, Bitcoin’in daha yaygın bir şekilde dağıldığını gösteriyor: 0.01 (502 dolar) ile 1 Bitcoin (50.291 dolar) arasında değişen miktarda BTC’ye sahip olan adresler bu yıl arttı.

“0.01 ile 1 BTC arasında, nispeten küçük miktarlarda BTC tutan adreslerin sayısı, Nisan ayında büyük bir artış yaşayarak, yıl başından bu yana 710.000 arttı. Farkı anlayabilmek için; 2020’te 0.01 ve 1 BTC arasında Bitcoin tutan adreslerin sayısı toplam 610k artmıştı.”

Kaynak: Coin Metrics Market Data

Febrero, Coin Metrics’in verilerinin, Bitcoin’in yeniden dağılımının daha da genişleyebileceğini gösterdiğini sözlerine ekledi. Ancak analist, daha fazla adresin daha fazla insan anlamına gelmediğinin de altını çiziyor: “Aynı sayıda büyük şirket, riski çeşitlendirmek için yeni adresler yaratıyor olabilir.”

Bazı analistler Bitcoin balinalarının pazarı kontrol ettiğini söylüyorlar ve bazıları ise buna itiraz ediyor. Ancak bu durum doğru olsa bile, Febrero ve Kruger; endüstri olgunlaştıkça, balina adreslerinin sayısının yavaş yavaş düşeceğini ve Bitcoin’in dağılımının eşitleneceğini belirtiyorlar. Şimdi buna tanıklık ediyor olabiliriz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak: Decrypto

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.