Mayıs 22, 2021

Bitcoin Analisti: “60,000 Dolar Zirve Değil, Hatta Bundan Çok Uzak”


Son güncellenme : 22.05.2021 - 16:50

Kripto piyasasındaki son çöküş, çeşitli paraların çift haneli rakamlarla düştüğüne şahit oldu Piyasa değerine göre en büyük kripto olan BTC, yaklaşık %30’luk bir düşüş yaşadı ve onu %40 düşen ETH izledi. Dogecoin bile %45 civarında bir düşüş gördü. Birçok trader aynı soruyu sordu: Satmanın zamanı geldi mi? Çeşitli borsalardaki satış baskısı önemli ölçüde arttığı için birçoğu zaten bu düşünceyi gerçekleşitirdi.

Bununla birlikte, birçok Bitcoin savunucusu, panik satışının HODL stratejilerini devralmasına izin vermedi. S2F modeline katkısıyla tanınan analist PlanB, BTC’nin fiyatının 100.000 dolar sınırını aşacağını ve hatta son düşüşe rağmen daha da ileriye gideceğini tahmin ediyor.

PlanB, “The Wolf” Scott Melker ile yaptığı görüşmede BTC hakkındaki iyimserliğini dile getirdi. PlanB, kendi fiyat tahminlerini destekleyen Stok-to-flow (Stok akış) modeli hakkında görüşlerini dile getirdi:

“Hayal edebileceğimden çok daha doğru (…)  Aslında model çok basit ve çok doğru. Tek girdisi kıtlık. Lüks bir ürün gibi, çok yüksek bir ürün. Herkesin sahip olmak istediği bir mal. Neden? Çünkü kıt. Fiyat yükseldiğinde talep artıyor ve bu okulda öğrendiklerimizden farklı. Açıkça fiyatı etkileyen diğer tüm faktörler; haberler, merkez bankası politikaları vs. bunlar fiyat üzerinde etkisi olan ancak modelde olmayan şeyler. Bu durum modelin bir çeşit hatası ancak model bu haliyle bile fiyatın çoğunu açıklıyor. S2F modeli, Bitcoin’in 100.000 dolara ulaştığını gösteriyor ve model, bir sonraki ayı piyasası vurmadan önce Bitcoin’in 288.000 doları geçtiğini gösteriyor.”

Kaynak: PlanB Twitter

Hatta analist videodan önce de aynı konudan bahsetmek için twitterdan paylaşım yapmıştı:

“Açıkça söylemek gerekirse: 60.000 doların zirve olduğunu düşünmüyorum, hatta bundan çok uzak, çünkü normalde bir ATH’den (kırmızı noktalar) sonra gerçekleşen işlem türlerini görmüyorum. Aslında, benim düşünceme göre ayı piyasasından (mavi noktalar) birkaç ay uzaktayız. Ve evet, bu on-chain görünüm S2F (X) ‘e uyuyor.”

Ayrıca Plan B, takipçilerinden gelen, “Modelinizin son 2 döngüde Bitcoin fiyatını oldukça iyi  açıkladığını biliyorum ama neden sürekli bunların olmasını bekliyoruz? (…) ” sorusuna da şu şekilde cevap verdi:

“Korku ve aç gözlülük bir yere gitmeycek, enflasyon korkuyu ortadan kaldırmayacak.”

Analist Bitcoin ayı piyasası konusunda görüşlerini de tekrarladı:

“Bir ayı piyasası belki 100.000 ila 200.000 dolar kadar düşük bir seviyede, belki de önceki döngüler gibi % 80-85 trend dışı hareket görebileceği bir yerin altında mümkün;

Ayrıca 2024’te bir sonraki BTC halving’inin sonrasındaki fiyat hedeflerine de değindi:

“Halving sonrası, yani 2025 sonrası ilginç olacak. S2F modeli, BTC fiyatını S2F modeline göre 1 milyon dolar olmasını tahmin ediyor ve S2FX modeli ise 5 milyon dolar diyor.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?