Aralık 1, 2020

Bitcoin Altın Karşısında Değer Kazanıyor!


Bitcoin (BTC) Altına karşı üstünlük kazandıkça enflasyondan korunma ve değer deposu olarak güçlü bir ivme oluşturmaya devam ediyor.

BTC fiyatının 20.000 dolara yaklaşmasıyla, BTC değerli metalden ayrışmaya başladı. İlginç bir şekilde, Raoul Pal gibi bazı deneyimli yatırımcılar, Altın portföyünü tasfiye etmeye ve bu parayı kripto piyasasına aktarmaya başladı.

Altın fiyatları yaklaşık %30 değer kazanırken, Bitcoin yıllık %175 getiri ile neredeyse tüm diğer varlık sınıflarını geride bıraktı. Bitcoin fiyatı 2020’nin 4. çeyreğinde şimdiye kadar %80’den fazla kazanç elde etti. Kasım 2020’de ise yaklaşık %50 artış yaşayarak Altın’dan ayrıştı.

Wall Street’teki tartışma, Bitcoin’in bir enflasyon koruması ve portföy çeşitliliği olarak Altını geçip geçemeyeceği konusunu tekrar gündeme getirdi. Bununla birlikte, Bitcoin şu anda altın hacminin yalnızca %3.3’ü büyüklüğünde. Bitcoin piyasa değeri 350 milyar dolar civarında iken, altının küresel piyasa değeri 9 trilyon dolar. Yani altın şu anda Bitcoin’in 26 katı büyüklüğünde.

Bununla birlikte, Bitcoin milyarderleri ve Gemini kripto borsasının kurucusu Winklevoss Twins, BTC fiyatının altını geçmek için 500.000 dolar’a kadar yükselebileceğinden çok emin. Pazartesi günü CNBC ile yaptığı röportajda Tyler Winklevoss şunları söyledi:

“Tezimiz, Bitcoin’in altın 2.0 olduğu ve altını altüst edeceği. Bunu yapması için, 9 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olması gerekir. Bu yüzden, Bitcoin’in bir gün Bitcoin başına 500.000 dolar’dan fiyatlandırılabileceğini düşünüyoruz.”

Wall Street, Her Bitcoin Hareketini Dikkatle İzliyor Son yayınlanan Bloomberg raporuna göre, Wall Street devleri son Bitcoin hareketlerini ve BTC’ye kurumsal para akışını yakından gözlemliyor. Bazı finans kuruluşları, yüksek riskli yatırım fonu yöneticileri ve milyarder yatırımcılar, son birkaç ayda Bitcoin için pozitif yorumlar yaptı. Eski bir emtia hedge fonu yöneticisi olan Jean-Marc Bonnefous, kripto yatırımcısına dönüştüğünü açıkladı.

Geçen ay JPMorgan analistleri, aile ofislerinin Altın ETF’lerini Bitcoin için satmaya başladığını belirtti. Öte yandan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), Kasım 2020’de, şu anda 10 milyar doların üzerinde olan yönetim altındaki varlıklarında %50’lik bir artış bildirdi. CoinShares yatırım stratejisti James Butterfill şunları söyledi:

“Bitcoin, güvenilir bir değer deposu olarak kendini kanıtlıyor. Bu, eşi görülmemiş bir para politikasının olduğu bu dönemde özellikle ilgi çekici. Bu nedenlerden dolayı yatırımcılar doğal olarak altınla karşılaştırıyorlar. “

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?