Şubat 27, 2024

Bitcoin 57.000 Doları Aşarak Heyecanı Tetikledi: İşte Yükselişin Arkasındaki O Nedenler!

Bitcoin fiyatı aradan geçen iki yılın ardından ilk defa 57.000 dolar seviyesini aşarak kripto para piyasasında heyacanı tetikledi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere bu artış, önemli kurumsal alımlar ve piyasadaki yükseliş hissi gibi faktörlerin bir araya gelmesine bağlı olarak gelişti.

Bitcoin fiyatının yükselişi Asya’daki işlem saatlerinin başlamasıyla daha da güçlendi ve kısa sürede %10’un üzerinde artış kaydetti.

Bu yükseliş trendi, önde gelen bir kripto yatırımcısı ve yazılım firması olan MicroStrategy’nin yakın zamanda 155 milyon dolar harcayarak yaklaşık 3.000 BTC satın aldığını açıklamasıyla da güç kazandı.

Bitcoin’in son dönemdeki fiyat artışının ardındaki kritik itici güç, on-chain verilerin de gösterdiği üzere, kurumsal yatırımcıların artan ilgisine bağlı gibi görünüyor.

CryptoQuant analisti Ki Young Ju, büyük kripto para sahiplerinin yani balinaların BTC biriktirmeye başladığını ifade etti. Bu birikim, bu yatırımcıların %38 oranında gerçekleşmemiş kâr elde etmesine yol açtı.

Bitcoin On-Chain Verileri Oldukça Hareketli

On-chain verilerin öneminin artmasıyla birlikte özellikle ETF onayı sonrası sermaye girişleri daha da dikkat çekiyor. Sermaye girişlerinin önemli bir kısmı kurumlardan gelirken, yatırımcılar da heyecanı yüksek tutmaya devam ediyorlar.

Analiz firması Glassnode’un kurucu ortağı Yann Allemann, mevcut ralliye başka bir bakış açısı paylaştı:

Allemann, bu yükselişin önceki zirvelere kıyasla ayırt edici bir özelliğine dikkat çekiyor. Bu da fiyat yükseldikçe tasfiye edilen açığa satıcılar tarafından Bitcoin’e karşı pozisyon açılmaya devam edilmesi. Bu senaryo, kaldıraçlı uzun pozisyonların silinip gittiği tipik boğa piyasası zirvelerinin tam tersi bir durum oluşturuyor. Yani fiyatın uzun vade de güçlü kalmaya devam edeceğine dair bir güvene işaret ediyor.

Kaynak : U.Today
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?