Eylül 13, 2023

Bitcoin 2015 Ayı Piyasasını Tekrarlıyor Olabilir! Sırada Ne Var?


Kripto para piyasası, her zaman ilginç ve olaylarla dolu bir dünya olmuştur. Bitcoin (BTC), özellikle kripto para dünyasının vazgeçilmez öncüsü olarak dikkat çekiyor. Son zamanlarda, popüler analistlerden Benjamin Cowen, Bitcoin’in 2023 yılının başlarında yaşadığı güçlü yükselişin, geçmişte benzer bir fiyat hareketini hatırlattığını belirtti.

Cowen’in benzetmesi, Bitcoin’in 2015 yılına dayanıyor. 2015 yılında Bitcoin, fiyatını ikiye katlayarak büyük bir yükseliş yaşamıştı. Ancak bu yükselişi takip eden dönemde ciddi bir fiyat çöküşü yaşanmıştı. Cowen, 2023 yılının başlarında yaşanan yükselişin de benzer bir şekilde sonuçlanabileceğine dikkat çekiyor.

 “[2015’te] 2 katlık (2x) bir ralli ve ardından %50’lik bir düşüş oldu. Bugün bu 2 katlık bir ralli, 2019’da gördüğümüz gibi 3 ila 4 katlık bir ralli değil. Daha çok 2 katlık bir ralli. 

Rallinin büyüklüğü açısından 2015’e daha çok benziyor.”

Cowen, Bitcoin’in 2015’teki ayı piyasası yapısını tekrarlaması halinde yüzde 50’lik bir düşüşe tanık olacağı konusunda uyarıyor.

“Bu büyük 2x’lik ralliyi elde ettikten sonra aşağı iner ve çift dip yaparsınız. Bu lower high’ları (bir önceki zirveden daha aşağıda yeni zirve) unutun…

Peki ya en düşük seviyeyi kırdığımızda teklif (alım) yoksa? Peki ya Bitcoin 24.800 dolar seviyesini kırarsa ve herhangi bir teklif gelmezse? Bu bir sorun haline geldi ve 2015’te aşağı yönlü kırıldığında da olan buydu. Önceki en düşük seviyeye ulaşana kadar teklif yoktu. %50 düştü… Bugün, [31.000 dolar] zirvesinden %50’lik bir düşüş, Bitcoin’i tekrar çift dip noktasına sokar.”

Cowen’in uyarısı, Bitcoin’in günlük grafikte ölüm kesişimi (death cross) formasyonu göstermesiyle birlikte geldi. Ölüm kesişimi terimi, teknik analizde sıkça kullanılan bir terimdir. Bitcoin grafiklerinde bu terimi gördüğümüzde, genellikle olumsuz bir fiyat hareketinin işaretçisi olarak algılarız. Bu, genellikle bir varlığın kısa vadeli ortalama fiyat hareketinin uzun vadeli ortalama fiyat hareketini aşağı yönlü kesmesi anlamına gelir. Bu durum, piyasada düşüş eğilimini işaret edebilir.

Analistin grafiği, 50 günlük MA’nın (beyaz çizgi) 200 günlük MA’nın (turuncu çizgi) altına doğru hareket etmesiyle BTC’nin ölüm kesişiminin ilk aşamalarında olduğunu gösteriyor.

Basın zamanında Bitcoin 25.933 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?