Kasım 5, 2020

Bitcoin 14.000 Dolar’ı Aştı Ama Beklenen İlgiyi Görmedi!


Bitcoin, merakla takip edilen 14.000 dolar seviyesini ikna edici bir şekilde aşmayı başardı. Ancak, bunun sonucunda beklenen yatırımcı ilgisi hiçbir yerde görünmüyor.

Bitcoin, son birkaç gündür olumlu anlamda hızlı bir dönüş yaptı ve kripto para birimi nihayet 14.000 dolar seviyesini kararlı bir şekilde aşmayı başardı. Yine de daha ilginç olan şey, perakende yatırımcıların ilgisinin 2017’den bu yana zirveye yakın bir yere ulaşamamış olması.

Bu yazının kaleme alındığı sırada Bitcoin 14.500 dolar civarında işlem görüyor, yani Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolar’ın yaklaşık %37 oranında altında.

2017 parabolik boğa koşusu, kripto para birimi tarihindeki tartışmasız en önemli olayı. 2017’deki yükseliş, Bitcoin‘i ana akım medyaya ve perakende yatırımcılara getiren olay oldu diyebiliriz. Google Trendler’den alınan veriler bunu destekler nitelikte. Google Trendler kripto topluluğu tarafından takip edilen, alana perakende ilgisinin ne şekilde olduğunu gösteren iyi bir araçtır.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, son 5 yıldır dünya ölçeğinde “Bitcoin” terimi için yapılan mevcut aramalar, 2017’deki zirveye yakın bile değil.

Bunun yanında son birkaç ayda Bitcoin’e gelen çok sayıda yeni kurumsal yatırımcının olduğu tartışılabilir. Yakın zamanda NASDAQ’da halka açık bir şirket olan MicroStrategy, toplam 425 milyon dolar değerinde BTC veya tam olarak 38.250 bitcoin satın aldı. Daha sonra şirketin CEO’su Michael Saylor, 18.000 bitcoin’e sahip olduğunu, yani tüm arzın yaklaşık %0.266’sını özel olarak elinde tuttuğunu açıkladı. Jack Dorsey’in finansal hizmetler şirketi Square de kısa süre önce 50 milyon dolar değerinde BTC satın alarak kripto para birimine sahip halka açık şirketler listesine katıldı.

Sadece bu kadarla sınırlı değil. Yılın başından gelen raporlar, kurumsal yatırımcıların %36’sının Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine sahip olduğunu ortaya koydu. Daha yakın zamanlarda yapılan bir anket, %26’sının da pozisyonlarının artırmayı planladığını gösterdi.

Başka bir deyişle, şu anda, en son ralli çoğunlukla kurumsal yatırımcıyla yani akıllı parayla yönlendiriliyor gibi görünüyor. Elbette, tarihin de gösterdiği gibi, perakende yatırımcıların alana girmesi de muhtemel. Ancak o zamana kadar çok mu geç olacak, bekleyip görcceğiz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?