Nisan 4, 2020

BIS Araştırması: Korona, Dijital Ödemelerin Benimsenmesini Hızlandırabilir

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) araştırmacıları, COVID-19’un dijital ödemelerin benimsenmesini hızlandırabileceğini ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) üzerindeki tartışmayı keskinleştirebileceğini düşünüyor.

BIS’in tahminleri 3 Nisan Bülteni’nde yayınlandı. Araştırmaya göre COVID-19, kamuoyunun para ile ilişkisini de değiştirdi. Araştırmacılar şunları söyledi:

“Endişeler haklı olsun ya da olmasın, nakit paranın patojenler yayabileceği algıları kullanıcılar ve firmalar tarafından ödeme davranışını değiştirebilir.”

Ülkeler, COVID-19’dan sonra daha fazla çevrimiçi, mobil ve temassız seçenekle dijital ödeme altyapısını genişletebilir. Ancak dijital adaptosyon eylemleri milyonlarca yaşlı ve bankasız insan üzerinde “özellikle ciddi bir etki” yaratabilir.

Araştırmacılar aynı zamanda salgının CBDC ihtiyacını ortaya çıkarabileceğini söyledi. Onlara göre CBDC çağrıları, farklı ödeme araçlarına erişimin değerini ve çok çeşitli tehditlere karşı herhangi bir ödeme yöntemine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayabilir. Bazı hükümet yetkilileri tarafından da dijital para fikri desteklenir hale geldi.

Araştırmacılar ayrıca, salgının nakit kullanımı üzerinde bir etkisi olup olmadığı sorusunu incelediler. Yapılan araştırmaya göre Covid-19 salgının, para yoluyla başkalarına bulaştırılma konusu kamuoyunda eşi görülmemiş endişelere yol açtı. Ülkeden ülkeye durum değişse de korku, ABD, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerde yaygın olarak görülüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.